سخن روز /
تعاون روستایی استان آذربایجان‌غربی در حوزه نظام بهره‌برداری، با تشکیل 23 تعاونی تولید از استان های پیشرو کشور است.
1398/03/04
 تعاون روستایی استان آذربایجان‌غربی در حوزه نظام بهره‌برداری، با تشکیل 23 تعاونی تولید از استان های پیشرو کشور است.

 به گزارش پات و به نقل از روابط عمومی تعاون روستایی استان آذربایجان‌غربی، روز چهارشنبه یکم خرداد ماه جاری، دکترعبدالرضا مسلمی معاون توسعه تعاونی‌ها، تشکل‌ها و نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن سفر به ارومیه، در نشست مشترکی با حضور مهندس رسول جلیلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر و جمعی از مسئولین تعاون روستایی آذربایجان‌غربی در محل دفتر مدیر عامل اتحادیه تعاونی روستایی استان شرکت کرد.
در این نشست، شهریار حیدری مدیر تعاون روستایی استان، ضمن ارائه خلاصه‌ای از عملکرد نظام بهره‌برداری استان اظهار داشت: در راستای اجرای طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور، نظام بهره‌برداری تعاون روستایی استان با تشکیل 23 تعاون تولید از استان‌های پیشرو کشور است. وی با اشاره به تشکیل اولین جلسه شورای ماده 17 در فروردین ماه سال جاری گفت: از 220 هکتار طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور، سطح قابل ملاحظه‌ای معادل 61 هزار هکتار آن در استان آذربایجان غربی اجرا می شود و تلاش سازمان معطوف به انتخاب مدیران عامل اصلح و توانمند برای تعاونی‌های نوبنیاد تولید بوده که در این راستا، تمامی مدیران عامل این تعاونی‌ها از طریق آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی و همگی از فارغ التحصیلان دانشگاهی و رشته‌های مرتبط در حوزه کشاورزی و آبیاری انتخاب شده‌اند. 
دکتر عبدالرضا مسلمی معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور در استان آذربایجان‌غربی یادآور شد: این استان به لحاظ ظرفیت و قابلیت تولید انواع محصولات کشاورزی، داشتن مرزهای مشترک با سه کشور، هم به لحاظ امنیت ملی و هم از جهت واردات و صادرات محصولات کشاورزی دارای جایگاه ویژه‌ای در منطقه است.
 وی ضمن اشاره به نقش ارزشمند تعاونی‌های تولید در ارائه خدمات به بهره‌برداران و حفاظت از منابع آب و خاک و پایداری محیط زیست، در ارتباط با کسب رتبه نخست نظام بهره‌برداری استان در ارزیابی عملکرد سال 97 گفت: با توجه به گزارشات واصله، سرعت عمل و کیفیت کار انجام شده در زمینه اجرای طرح استفاده از آبهای مرزی استان و تشکیل تعاونی‌های تولید، مطلوب و قابل تقدیر بوده است.
دکتر مسلمی باتوجه به قدمت بیش از 50 ساله شبکه تعاون روستایی کشور تصریح کرد: رویکرد اخیر سازمان مرکزی تعاون روستایی، نوسازی شبکه تعاونی‌های روستایی و اتحادیه‌ها و ایجاد نهادهای نوبنیاد است و از جمله این نهادهای جدید، فدراسیون صنایع غذایی، زنجیره‌های محصولات نظیر سیب، خرما و اتحادیه گیاهان دارویی است. مسلمی اظهار داشت گیاهان دارویی جز هشت گیاهی است که وزیر جهاد کشاورزی بر تکمیل زنجیره آن تأکید فراوان داشته و در این راستا سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اقدام به تشکیل اتحادیه ملی گیاهان دارویی نموده است و اگر فضای کشاورزی استان آذربایجان غربی ظرفیت و استعداد کشت و پرورش این گیاهان را داشته باشد سازمان مرکزی از اجرای این طرح‌ها حمایت واستقبال خواهد کرد.
مسلمی با تأکید بر این نکته که بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر نوسازی و بازسازی ساختاری در شبکه تعاونی‌ها صورت نگیرد موجب حذف آنها از جامعه روستایی و کشاورزی و بروز تبعات منفی بسیاری در بخش خواهد شد، افزود: اولین گام برای نوسازی و مناسب سازی شبکه تحت پوشش، اصلاح آیین‌نامه ها و دستورالعملها و نیز حذف برخی از تعاونی‌های غیر فعال یا بهبود شرایط برای بازسازی تعاونی‌های نیمه فعال در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. 
وی در عین حال گفت: شبکه تعاون روستایی ایران به لحاظ ساختار و شکل در خاورمیانه بی‌نظیر بوده و این شبکه قابلیت ارائه انواع مختلف خدمات در حوزه‌های مختلف کشاورزی از جمله در حوزه دامداری، طیور، باغداری، زنبور عسل و... را دارد .
معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان، ضمن اشاره به تأمین نهاده‌های تولید بخصوص نهاده‌های مربوط به صنعت طیور خاطرنشان کرد: این نهاده‌ها تا پایان مهرماه تأمین گردیده است و هیچ نگرانی در زمینه کمبود آنها وجود ندارد. مسلمی، ساماندهی نحوه صحیح توزیع این نهاده‌ها ازطریق ساختارهای ذیربط مانند اتحادیه مرغداران را بسیار مهم و حائز اهمیت برشمرد.
تعداد مشاهده خبر296 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:4 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal