سخن روز /
دیدار دکتر شیرزاد با خانم دکتر ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری
1397/12/21
روز سه شنبه مورخ 21 اسفند ماه 97 دکتر شیرزاد معاون وزیر و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و هیئت همراه در محل معاونت امور زنان ریاست جمهوری با سرکار خانم ابتکار دیدار و گفتگو کرد.

دکتر شیرزاد در این نشست که با محوریت شرکت‌های تعاونی روستایی زنان به انجام رسید، اظهار داشت: سازمان تعاون روستایی با حضور تاریخی 70 ساله در عرصه روستاها امروزه حدود 7000 تشکل کشاورزی را تحت پوشش خود داشته و وظیفه هدایت، حمایت و نظارت بر آنها را بر عهده دارد.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد 328 تعاونی روستایی زنان با حدود 60000 نفر عضو در حوزه های متنوع به فعالیت های مهارتی و اقتصادی اشتغال دارند، تصریح کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با برنامه‌ریزی‌های جدید خود به دنبال ایجاد تغییرات اساسی با پوسته های حقوقی نوین در جهت گسترش کارکردهای تعاونی‌های زنان بوده و هرگز به بازارهای کوچک منطقه‌ای بسنده نخواهد کرد .
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تأکید بر اینکه نباید تعاونی‌های زنان را با عینک تولید بنگاهی و در حد کارگاه‌های کوچک و مشاغل خانگی پراکنده، برمبنای انتظارات محدود تسهیلاتی و اعتباری نگریست، خاطرنشان کرد: تعاونی‌های زنان باید به عنوان موتور پیشران توسعه فعالیت‌های بانوان با پوشش حقوقی کاملا مستقل قلمداد شده، به همین منظور موضوع توانمندسازی تعاونی‌های زنان در کنار آموزش‌های تسهیلگری مدنظر سازمان تعاون روستایی ایران است و بدیهی است که در این رهگذر همکاری نهادهای توسعه‌ای جهت باروری حداکثری اقدامات، کاملا ضروری و تعیین کننده خواهد بود.
دکتر شیرزاد افزود: محیط روستا و فعالیت دهیاری‌ها، قرابت بسیاری با تعاونی‌های زنان داشته و می‌تواند در توسعه روستا نقش تاثیرگذار و موفقی داشته باشد.
رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در مورد بازرگانی محصولات تعاونی زنان نیز یادآور شد: متأسفانه حضور زنان روستایی در بازار، حضوری خاکستری است و نباید نگاه کلان اقتصادی کشور به آنان به صورت اتمیزه و رها شده باشد.
وی اظهار امیدواری کرد که با اعتباربخشی به تعاونی‌های زنان ، نگاه به آنها از منظر بنگاه تولیدی به نگاه بینشی دانشی تغییر یابد تا از طریق فعالسازی و سهامداری هرچه بیشتر زنان روستایی در تعاونی‌های اختصاصی، سدی جدی در برابر تخلیه روستاها بویژه در مناطق مرزی ایجاد شود.
خانم دکتر ابتکار نیز در این دیدار ضمن خوشامدگویی به دکتر شیرزاد و هیئت همراه اظهار داشت: ما موافق تغییر دیدگاه به تعاونی‌های زنان بوده و معتقدیم نگاه به آنان به مثابه بنگاه صرف اقتصادی باید اصلاح شود. تولید محصولات سالم یک فعالیت بسیار موفق در روستاها بوده که با دستان زنان روستایی تحقق می‌یابد و می‌تواند در زمره اقدامات گسترده تعاونی‌های زنان قرار گیرد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین ضمن اشاره به نقش مشارکت سیاسی-اجتماعی زنان در شوراها، بر شناخته شدن شخصیت حقوقی تعاونی‌های زنان از طریق رشد فعالیت مشارکتی تشکل‌های بانوان به ویژه در مناطق مرزی تأکید کرد. 
وی همچنین با یادآوری اینکه بخش قابل توجهی از دختران روستایی، امروزه صاحب تحصیلات عالیه بوده، تغییر دیدگاههای سنتی در برنامه‌ریزی‌های راهبردی را جهت استفاده بهینه از این ظرفیت مناسب، ضروری دانست.
وی در پایان، نفوذ اینترنت در مناطق روستایی را بستری مناسب در زمینه ایجاد و گسترش مشاغل جدید برای بانوان و دختران روستایی نظیر استارتاپ‌ها بشمار آورد.
تعداد مشاهده خبر119 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal