سخن روز /
حضور سازمان مرکزی تعاون روستایی در طرح توسعه سواحل مکران کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی
1397/08/02
سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در طرح توسعه باراندازهای مدرن تجاری محصولات کشاورزی در سواحل مکران و هر ظرفیت بازار مدار کشاورزی و اقدامات تجاری و توسعه تشکلهای کشاورزی بر اساس مطالعه و اسناد جامع توسعه منطقه ای با موتور پیشرانه صنایع پسین و پیشین شیلات مشارکت مینماید.

دکتر حسین شیرزاد معاون وزیر و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جلسه بررسی فرصتها، تنگناها و چالش های توسعه سواحل مکران با محوریت صنعت شیلات که در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی به ریاست دکتر کیخا تشکیل شده بود، اظهار داشت :
سواحل مکران از منظر اکولوژیکی ، فرصتهای سرزمینی و موقعیت سوق الجیشی از ظرفیت‌های بی‌نظیری برای توسعه منطقه ای و نقش آفرینی در اقتصاد ملی کشاورزی و گردشگری کشور برخوردار است.

وی ضمن اعلام آمادگی سازمان مرکزی تعاون روستایی بمنظور ساماندهی تشکل‌های بخش کشاورزی در زمینه سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های تجاری و تولیدی در این سواحل تاکید کرد :تشکیل صندوق توسعه همه جانبه مکران به عنوان پیشران توسعه منطقه از الزاماتی است که می‌تواند نگرانی‌های متقاضیان فعالیت‌های اقتصادی در منطقه را برای تأمین مالی و سایر پشتیبانی ها و کاهش ریسک سرمایه گذاری مرتفع نماید .
 
شیرزاد با اشاره به تجارب بین‌المللی برای توسعه اقتصادی و منطقه ای مشابه با کارکردهای مالی مورد انتظار سواحل مکران ، ایجاد هماهنگیهای بیشتر بین دستگاه‌های مرتبط ، وضع ، اصلاح و یا تغییر مقررات و قواعد همسو با اهداف و شرایط خاص منطقه را ضروری دانست.

دکتر شیرزاد خاطر نشان کرد: سازمان و شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران آمادگی دارد تا با کشف بازارهای نو در منطقه مکران ظرفیتهای جدید توسعه کشتهای گلخانه ای را با کمک اتحادیه تعاونی های تولید کشاورزی کشور گسترش دهد. سازمان در تلاش است تا از سرمایه‌گذاری اتحادیه ها و تشکل ها در توسعه زیرساخت‌های باراندازی پسکرانه بندر از جمله ساخت انبار و سیلو استفاده کند.
لازم به ذکر است سواحل مکران و بندر چابهار به‌عنوان یکی از مناطق هشت گانه توسعه کشور برای ارتباط بازار غلات آسیای جنوبی، خاورمیانه، آسیای میانه، قفقاز و کشورهای همسایه از اهمیت خاصی برخوردار بوده و در سند چشم انداز توسعه کشور نیز این منطقه به‌عنوان یکی از مناطق رقابتی تخلیه و بارگیری کالای ایران تعریف شده است.
تعداد مشاهده خبر106 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal