سخن روز /
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خبر داد:
انعقاد تفاهمنامه حل بزرگ‌ترین چالش محصولات کشاورزی در جنوب کرمان
1400/06/21
نخستین جلسه ستاد اجرایی تفاهم نامه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و استانداری کرمان و سازمان جهاد کشاورزی منطقه جنوب کرمان برگزار شد.

✅به گزارش پات، نخستین جلسه ستاد اجرایی تفاهم‌نامه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و استانداری کرمان و سازمان جهاد کشاورزی منطقه جنوب کرمان با هدف حمایت همه‌جانبه از تولید، اشتغال مولد و تقویت زنجیره‌های تولید و ارزش افزوده محصولات کشاورزی با حضور مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان، رئیس سازمان تعاون روستایی جنوب استان کرمان و معاون استاندار کرمان در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.

⬅️ در این جلسه سید محمد موسوی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه در طول سالیان متمادی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بعد از تولید محصولات کشاورزی کشور، بازاریابی و بازاررسانی محصولات سیب‌زمینی، پیاز و گوجه‌فرنگی مازاد بر نیاز منطقه و بعضاً کشور، در منطقه جنوب کرمان بوده است، گفت: در راستای حل این معضل و تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی‌ بر حمایت از تولید، پشتیبانی و رفع موانع کشاورزان منطقه و تحقق برنامه‌ها و اولویت‌های وزیر جهاد کشاورزی با بسیج ظرفیت‌های قانونی، اجرایی و حمایتی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و اتحادیه‌های سراسری تعاون روستایی، تعاونی تولید و بازرگانی تحت پوشش، راه‌حل راهکار مشترک را در قالب انعقاد تفاهم‌نامه فیمابین استانداری کرمان و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و با مشارکت کشاورزان عزیز و حمایت دولت مردمی و وزیر جهاد کشاورزی این مشکل را برای همیشه حل خواهیم کرد.

🔹وی با تاکید بر اینکه تعیین راهکارها و برنامه های تحقق و اجرای تفاهم نامه از اهمیت ویژه ای در این حوزه برخوردار است، گفت: در این راستا تهیه یک روزشمار برای اجرایی کردن موضوعات تفاهم نامه ضروری است، بنابراین این که تحقق و عملیاتی شدن موضوعات تفاهم نامه بدون همراهی و همکاری جامعه هدف میسر نمی باشد.

🔸در ادامه این جلسه اتحادیه های سراسری روستایی و کشاورزی و اتحادیه بتکا مباحثی چون تهیه دو طرح اولیه برای احداث صنایع تبدیلی سیب زمینی با ظرفیت 50 هزار تن در سال،طرح احداث کارخانه هزار تنی فراوری و تبدیل گوجه فرنگی ،امضای تفاهم نامه صادراتی با کشور عمان مطرح کردند.

🔹در پایان جلسه مصوباتی برای اجرایی شدن تعهدات تفاهم نامه مشترک مورد توافق اعضاءمقرر شد تا طرح صنایع فراوری سیب زمینی ،پیاز و گوجه فرنگی تا پایان شهریور نهایی و پس از بررسی و تائید توسط اتحادیه های سراسری مرتبط عملیاتی شود.

⬅️همچنین سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان موظف شد تا زمین مورد نیاز برای احداث صنایع تبدیلی در محلی متعلق به شرکت های سهامی زراعی را فراهم کند.

⬅️بر اساس این گزارش اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی مکلف شد نسبت به آغاز اجرای عملیات مرغداری 200 هزار قطعه ای در جنوب کرمان اقدام کند و شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران نیز ظرف ده روز آینده نتیجه نهایی تبادل تفاهم نامه صادرات محصولات کشاورزی به کشور عمان را اعلام کند.

⬅️همچنین مقرر شد سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با اتخاذ تمهیدات لازم بر ثبات نظر و همکاری کشاورزان در عمل به قراردادشان در کشاورزی قراردادی اهتمام و کشاورزی قراردادی با اولویت صادرات انجام شود و استانداری کرمان نیز به محض ثبت شرکت مشترک، نسبت به پشتیبانی تسهیلاتی و نیز اخذ مجوزهای لازم همکاری همه جانبه کند.
تعداد مشاهده خبر86 بار
تصاویر مرتبط


  RatingTitle
  :0 :0
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  Powered by DorsaPortal