سخن روز /
مدیرکل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها خبر داد:
تولید سالانه بیش از یک‌سوم بذر محصولات زراعی توسط شبکه تعاونی روستایی
1400/01/17
مدیرکل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها گفت: این شبکه با دارائی 95 سایت فرآوری و بوجاری بذر رسمی در 28 استان کشور، تولید بیش از یک‌سوم بذر محصولات زراعی اساسی را بر اساس برنامه‌ریزی سالیانه تولید، تدارک و توزیع می‌کند.

✅ به گزارش پات، محسن تواضع مدیرکل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی در گفتگو با خبرنگار ایانا با اشاره به این که برای تأمین امنیت غذایی کشور در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدائی‌ها» توسعه صنعت بذر به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین نهاده‌ها است، گفت: توسعه صنعت بذر ساختاری تعیین‌کننده در توسعه، اشتغال، تقویت، تحکیم و افزایش تولید محصولات اساسی دارد.
⬅️وی ادامه داد: از طرفی دستیابی به خوداتکایی محصولات زراعی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تولید بذر می‌تواند از اقدامات اساسی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی، کاهش آسیب‌پذیری و ارتقای پایداری در برابر تهدیدات خارجی باشد.
⬅️تواضع بابیان اینکه تولید بذر باکیفیت به افزایش تولید در داخل کشور کمک می‌کند، تصریح کرد: همچنین می‌تواند منبع قابل‌توجهی از تبادلات خارجی از طریق صادرات بذر به کشورهای دیگر را هم فراهم سازد.
⬅️مدیرکل دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها با اشاره به شبکه تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، گفت: این شبکه با دارائی 95 سایت فرآوری و بوجاری بذر رسمی در 28 استان کشور، تولید بیش از یک‌سوم بذر محصولات زراعی اساسی را بر اساس برنامه‌ریزی سالیانه تکثیر و تدارک بذر معاونت زراعت تولید، تدارک و توزیع می‌کند.
⬅️به گفته تواضع؛ بذر محصولات گندم، جو، حبوبات (لوبیا و نخود)، سیب‌زمینی، برنج، سویا، کنجد، شبدر، پنبه و کلزا از جمله بذور محصولات تولیدی است.
⬅️وی با تأکید بر این که تلفیق عوامل طبیعی و فنی کشاورزی با عوامل انسانی در شبکه تعاون روستایی وجود دارد، تصریح کرد: این موضوع می‌تواند یکی از بهترین ظرفیت‌های اعمال سیاست‌گذاری تولید بذر در بستر شبکه تحت پوشش باشد.
⬅️تواضع، بر برنامه‌ریزی‌های متمرکز تولید بذر توسط تعاون مرکزی روستایی اشاره کرد و یادآور شد: تشکیل شرکت تعاونی توسعه کشاورزی تخصصی بذر پایتخت، تشکیل کمیته فنی بذر اصلاح‌شده و استفاده از ظرفیت‌های کمپانی‌های معتبر خارجی (در حال مذاکره با شرکت نویساد صربستان) ازجمله این برنامه است.
⬅️وی افزود: مشارکت وسیع در ساماندهی بذور خودمصرفی محصولات زراعی و استفاده از ظرفیت کشت و صنعت‌های تحت پوشش شبکه جهت تولید بذر محصولات سبزی و صیفی (از قبیل گوجه‌فرنگی، پیاز، خیار سبز، فلفل، هندوانه، ملون) نیز در حال برنامه‌ریزی است.
تعداد مشاهده خبر169 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal