سخن روز /
مدیر کل دفتر نظامهای بهره برداری خبر داد:
فعالیت 300شرکت تعاونی تولیدی در پروژه های ملی/نظامهای بهره برداری یک سازه اجتماعی است که پایه و اساس کشاورزی توسعه یافته و پایدار است
1399/10/22
مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری، تعاونی تولید و سهامی زراعی سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: اگر تعاونی های تولیدی تقویت و حمایت شوند، کمک رسان کشاورزان از تهیه نهاده های کشاورزی تا مدیریت منابع موجود خواهند بود.

✅به گزارش پات، حمید زارع قنات نوی در نشست خبری که عصر امروز برگزار شد با بیان  اینکه نظام بهره‌برداری کشاورزی یک سازه اجتماعی است، اظهار کرد: این سازه برای افزایش راندمان، بهره‌وری از منابع آب و خاک و تولید اقتصادی نیازمند فرآیند مداوم طراحی، ساخت و ترمیم است. تشکیل یک سازه اجتماعی در قالب یک نهاد سازمان یافته نیاز به مطالعه مدل‌های هزینه، سرمایه و تقویت دائمی دارد. 

⬅️وی ادامه داد: در توسعه و مدیریت نظام بهره‌برداری اهدافی داریم. ازجمله این اهداف افزایش بهره‌وری از منابع تولیدی، افزایش درآمد بهره‌برداران کشاورزی و افزایش کارایی و اثربخشی نظام‌های بهره‌برداری موجود است. 

⬅️مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی اضافه کرد: اراضی موجود در کشور خرد و پراکنده هستند و اشکال مختلفی دارند. یکی از وظایف ما ساماندهی این اراضی خرد است.

⬅️به گفته وی، در توسعه و مدیریت نظام بهره‌برداری، ارتقای ساختار سنتی به سمت ساختارهای نظام‌مند است. 

💢چالش‌های موجود در بخش کشاورزی و الگوهای موجود در نظام بخش بهره‌برداری

✅وی همچنین به چالش‌های موجود در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: خرد بودن و پراکنده بودن اراضی، غیراقتصادی بودن واحدهای تولیدی و امثال آن از جمله چالش‌های پیش‌روی بخش کشاورزی است و شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، ما را الزام کرده که نظام‌های بهره‌برداری را ارتقا دهیم. 

⬅️مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین به الگوهای موجود در نظام بخش بهره‌برداری اشاره کرد و گفت: یکی از این الگوها شرکت‌های تعاونی تولیدی است.

⬅️به گفته وی 1445 شرکت تعاونی تولیدی در ایران وجود دارد که سه میلیون و 300 هکتار از اراضی کشور تحت پوشش این تعاونی‌های تولیدی هستند و 420 هزار نفر نیز در این تعاونی‌ها فعال هستند.

⬅️او الگوی دیگر در نظام بهره‌برداری را شرکت‌های سهامی – زراعی دانست که در این شرکت‌ها کشاورزان سهامدار هستند.

⬅️به گفته وی، 33 شرکت سهامی زراعی در ایران وجود دارد که 90 هزار هکتار از اراضی کشور را تحت پوشش دارند و 8000 بهره بردار نیز سهامدار آن هستند.

⬅️زارع خاطرنشان کرد: از جمله دیگر الگوهای موجود در نظام بهره‌برداری شرکت‌های کشت و صنعت خصوصی است که این شرکت‌ها 3600 هکتار از اراضی را تحت پوشش دارند.

⬅️وی آخرین الگوی موجود در نظام بهره‌برداری را نیز نظام بهره‌بردار خانوادگی دانست که به شکل خرده دهقانی است. 

💢طرح‌های ملی کشاورزی در ایران

✅زارع قنات نوی در ادامه به طرح‌های ملی کشاورزی در کشور اشاره کرد و گفت: فاز نخست طرح احیاء و توسعه 550 هزار هکتاری اراضی خوزستان و ایلام در سطح 295 هزار هکتار برای حدود 17 هزار و 800 بهره‌بردار انجام شد. در فاز نخست این طرح 110 شرکت تعاونی تولیدی ایجاد شدند و مشغول فعالیت هستند. 

⬅️وی همچنین به طرح آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب اشاره کرد و گفت: در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان و ایلام پروژه‌ای با مساحت 223 هزار هکتار در نظر گرفته شده است که از 200 الگوی بهره‌برداری 171 الگو شامل شرکت‌های تعاونی تولیدی، سهامی – زراعی و بعضا کشت و صنعت هستند تشکیل شدند. تعداد بهره‌برداران این پروژه 58 هزار نفر هستند و سیستم مدیریت آن هم مانند طرح خوزستان و سیستان تشکیل گروه‌های هم‌آبی است .

⬅️مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به طرح آبیاری 46 هزار هکتاری اراضی سیستان که  در استان سیستان و بلوچستان و در پنج شهر آن اجرا شده است تصریح کرد: این طرح دارای 17 الگوی نظام بهره‌برداری است و 16 واحد عمرانی نیز برای آن تشکیل شده است. برای این 46 هزار هکتار 65 هزار بهره‌بردار وجود دارد که این 65هزار نفر گروه‌های هم‌آب تشکیل داده‌اند. 

💢تعاونی‌های تولید نیازمند حمایت هستند

✅وی در پایان گفت: اگر تعاونی‌های تولید توانمند شوند و پایدار بمانند، می‌توانند کمک‌رسان مردم باشند و از تهیه نهاده‌های کشاورزی و مکانیزاسیون تا مدیریت منابع آب به کشاورزان کمک کند. در این تعاونی‌ها کارشناسان کشاورزی بسیاری حضور دارند ولی این تعاونی‌ها نیازمند حمایت هستند تا به مرور زمان توانمند شده  و در نهایت به مردم واگذار شوند. 
تعداد مشاهده خبر212 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:3 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal