سخن روز /
روند استقرار ساختار اصلاحی نظام صنفی کشاورزی بررسی شد
1399/06/24
روند استقرار ساختار اصلاحی نظام صنفی کشاورزی بررسی شد

جلسه مشترک معاونت توسعه تعاونی ها و تشکل ها، دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد و نظام صنفی کشاورزی کشور با رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با هدف بررسی روند استقرار ساختار نظام صنفی کشاورزی در ساختار اصلاحی و آتی بر اساس به مصوبه هیئت وزیران، در عصر روز هجدهم شهریور ماه 99 برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و به نقل از دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد، در آغاز این جلسه رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر نقش و جایگاه ویژه نظام صنفی کشاورزی در بخش کشاورزی گفت: نظام صنفی کشاورزی از زمان تشکیل، عملکردهای مثبتی در جهت حل مسائل بخش کشاورزی داشته و در راستای وظایف سازمانی و کاری وزارت جهاد کشاورزی و تعاون روستایی، کمک حال و بازوی قوی بخش دولتی بوده است.
محمدعلی طهماسبی افزود: بررسی شود اگر در بحث قوانین و مقررات، مواردی موجود است که مانع اجرای برنامه ها و تحقق کارکردهای نظام صنفی کشاورزی در بخش های مختلف می شوند، راهکارهایی برای رفع این موانع صورت گیرد.
وی اظهار داشت: نظام صنفی کشاورزی علاوه بر وظایف جاری خود می تواند در حوزه های مجازی بازار کشاورزی همچون موضوع استارتاپ ها ورود داشته باشد و وظایف و حقوق صنفی خود را در این فضاها نیز تعمیم ببخشد.
در ادامه جلسه محمدشفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور ضمن ارائه گزارش اقدامات و تشکیل جلسات و پیگیری های اخیر نظام صنفی کشاورزی کشور، اظهار امیدواری کرد با اصلاح ساختار مدیریت اجرایی نظام صنفی کشاورزی و تخصصی شدن سازمان کار آن در قالب اتحادیه های صنفی و اتاق های اصناف و ارتقای گستره تعاملات با بخش دولتی و سایر نهادها و مراکز تصمیم ساز و قانونگذار، شاهد ارتقای اثربخشی فعالیت های نظام صنفی کشاورزی باشیم.
سپس محمدرضا شاه پسند سرپرست معاونت توسعه تعاونی ها و تشکل ها در این جلسه از اعلام آمادگی معاونت مذکور جهت انجام پشتیبانی ها و حمایت های لازم برای اجرای ساختار اصلاحی بر اساس آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی خبر داد.
در ادامه مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد گزارش روند اقدامات و فعالیتهای انجام شده در اجرای اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی کشاورزی از زمان تصویب تاکنون را ارائه نمود و تشکیل اتحادیه های صنفی، اتاق های اصناف کشاورزی شهرستان، اتاق اصناف کشاورزی ایران، هیات عالی نظارت و کمیسیون های نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان و شهرستان مرکز استان در ساختار پیش بینی شده در آیین نامه را در تطابق با قانون نظام صنفی کشور مورد اشاره قرار داد.
مسعود عدل طلب افزود: برای تحقق اجرای ساختار اصلاحی، نسبت به تهیه اساسنامه ها و دستورالعمل های اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی کشاورزی در کارگروه های تخصصی مربوطه طی برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و چالشی و تعامل با نظام صنفی کشاورزی و امور حقوقی وزارت جهاد کشاورزی اقدام شده است و هم اکنون نیز اساسنامه ها و تعدادی از دستورالعمل های اجرایی مصرح در اصلاحیه آیین نامه اجرایی مراحل نهایی شدن امضای اعضای هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران را طی می کند.
وی همچنین در این جلسه ضرورت پیش بینی های مالی و اعتباری جهت اجرای اصلاحیه آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی و فازبندی های اجرایی آن در مراحل مختلف به عنوان یکی از پروژه های ساختارسازی نهادی در بخش کشاورزی را مورد توجه قرار داد.
حاضرین در این جلسه را آقایان طهماسبی رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، ملک زاده و خاکزاد رستمی رئیس و مشاور نظام صنفی کشاورزی کشور، شاه پسند سرپرست معاونت توسعه تعاونی ها و تشکل ها، عدل طلب و ادیب مدیر کل و معاون دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد تشکیل می دادند.


تعداد مشاهده خبر1914 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal