سخن روز /
سامانه مجازی آموزشی اعضا و ارکان شبکه شرکت ها و اتحادیه های تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی افتتاح شد
1399/04/29
به گزارش پات: معاون توسعه تعاونی ها و تشکلهای بخش کشاورزی در مراسم رونمایی از سامانه مجازی آموزش اعضا و ارکان شبکه شرکت های و اتحادیه های تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به ماموریت ها و وظایف سازمان بیان داشتند، آموزش، توانمند سازی و نظارت و هدایت شبکه از جمله وظایف مهمی است که معاونت توسعه تعاونی ها و تشکل ها سعی دارد تا این امور را در چارچوب مقررات و ضوابط واگذاری به تشکلهای تحت پوشش واگذار نماید. وی با اشاره به اقدامات انجام شده در این خصوص از جمله واگذاری امور اجرایی آموزش ها به اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی متذکر شدند؛ با توجه به ویژگی ها، پراکندگی و فراوانی مخاطبین آموزشی در شبکه تعاونی ها و همچنین ضرورت رعایت فاصله اجتماعی در شرایط کرونایی کشور، استفاده از فناوری ها و سامانه های آموزش مجازی امری اجتناب ناپذیر است.
دکتر مسلمی ضمن اشاره به این موضوع که دنیا پس از کرونا رسانه ای تر می شود اعلام نمود:
ما باید زیر ساخت ها را آماده کنیم و مهارت های رسانه ای را افزایش دهیم . رسانه بایستی به ابزار آموزش و انتقال دانش شبکه تبدیل شود، وی با اذعان به این موضوع که اولین گام های ما کسب آمادگی برای ورود به جهان رسانه ای آینده است راه اندازی این سامانه را گامی برای تحقق این هدف است.

این مقام مسئول در ادامه خاطر نشان کرد:
فضای ایجاد شده برای انتقال مواد آموزشی و افزایش دانش تعاون گران به ویژه مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره فرصت مناسبی برای ارتباط زیربخش های تخصصی کشاورزی با آنان محسوب می شود. بر همین مبنا جدا از آمادگی سازمان و اتحادیه مرکزی نظارت به عنوان مجری سیاست های آموزشی ضروری است که در کلیه استانها تا سطح شرکت های تعاونی روستایی و کشاورزی آمادگی لازم برای بهره گیری از فضاهای مجازی آموزش و توانمند سازی فراهم گردد.
دکتر مسلمی در ادامه اظهار داشت: این اقدامات در راستای سیاست های دولت در سال جهش تولید و در چارچوب پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا و سیاست راهبردی سازمان مبنی بر کاهش تصدی گری صورت می پذیرد.
وهمچنین خاطر نشان کرد: آسیب پذیری کسب و کارهای کوچک از جمله شرکت های تعاونی در چنین شرایطی امری بدیهی و جهان شمول است از اینرو تغییر استراتژی در سطح شرکت های تعاونی برای ورود به عرصه های بازار و کسب و کار لازم و ضروری است. 
ایشان در خاتمه گفت: با اهمیت شمردن استفاده شبکه از فضاهای موجود رسانه ای و مجازی، خلق ابزارها و روش های مختلف و بومی سازی آنها در سطح شبکه اقدامی قابل انتظار و مهم محسوب می شود.
همچنین مدیرکل دفتر توسعه آموزش و ترویج تعاونی ها و تشکل ها در جمع حاضرین گفت:بدیهی است باستناد بند 2 ماده 150 و ماده 60،61 و62 قانون شرکتهای تعاونی بندهای 1و2و3 ماده 132 قانون شرکتهای تعاونی و همچنین بند 1 تا 7 ماده 3 قانون اساسنامه سازمان مرکزی تعاون روستایی ،موضوع آموزش وتوانمند سازی و توسعه مهارتهای فنی و حرفه ای شبکه تعاونیها و تشکلها از وظایف اصلی و قانونی بخش حاکمیتی وتولی گری سازمان تعاون روستایی میباشد، 
دکتر جهان پناه گفت:ازآنجائیکه در سال 1399به جهت شیوع بیماری کرونا امکان آموزشهای حضوری گروهی و انبوهی شبکه تعاونیها و تشکلها سلب شده است ،لذا جهت پرداختن به این مهم و ایجاد زمینه و تداوم آموزشها با برنامه ریزی مشترک دفتر توسعه ،آموزش وترویج تعاونیها وتشکلها و اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونیهای روستایی و کشاورزی ایران با بهره گیری از روشهای نوین الکترونیکی و رسانه ای برای آموزش های الکترونیکی ( ارتباط به صورت زنده در سراسر کشور) ، برگزاری جلسات مجازی و غیر حضوری (ارتباط زنده با مخاطبان در هر لحظه در سراسر کشور )برگزاری وبینار (برگزاری سمینار بصورت آنلاین)ارتباط .در بستر اینترنت در دستور کار این دفتر قرار گرفت و به همین دلیل سامانه مجازی آموزش اعضا و ارکان شبکه شرکتها و اتحادیه های تعاونیهای تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در محل اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونیهای روستایی و کشاورزی ایران ایجاد شد، کم هزینه بودن ،انعطاف پذیری فوق العاده ،حذف ترددهای پر هزینه و زمان بر سهولت دسترسی به کلاسهای آموزشی و فراگیر محوری و و ابسته نبودن به محدودیت های مکانی و زمانی از ویژگیهای این آموزش به شمار میرود . 
وی همچنین گفت :این سامانه در جهت ایجاد بستر تداوم وظایف قانونی سازمان برای آموزش و توانمند کردن دانش و اطلاعات حرفه ای شبکه تعاونیها و تشکلهای تحت پوشش سازمان و جلوگیری از آسیب پذیری احتمالی ناشی از ضعف توانمندی شبکه ایجاد شده است. 
در ادامه دکتر حشمت مدیرعامل اتحادیه مرکزی نظارت و هماهنگی تعاونی های روستایی و کشاورزی ضمن ابراز امیدواری نسبت به کاهش هزینه ها و هدفمندتر شدن دوره های آموزشی با استفاده از این سامانه به قابلیت های این نرم افزار از جمله امکان ضبط دوره ها,دانلود کتاب و پاور پوینت و پرسش و پاسخ آنلاین اشاره کرد و تاکید نمود که این سامانه بایستی وسیله و ابزاری کار آمد در جهت توانمند سازی در حوزه فضای مجازی و تبدیل تهدید کرونا به یک فرصت طلایی برای رشد استفاده از تکنولوژی و فناوری روز دنیا در شبکه باشد.
تعداد مشاهده خبر2001 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal