سخن روز /
نشست بررسی آخرین وضعیت طرح سامانه گرمسیری و رودخانه های مرزی استان کرمانشاه
1398/11/14
نشست بررسی آخرین وضعیت طرح سامانه گرمسیری و رودخانه های مرزی استان کرمانشاه

نشستی جهت بررسی آخرین وضعیت طرح سامانه گرمسیری و رودخانه های مرزی استان با حضور رحیمی عضو هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، عنایتی معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ، درویشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ، حسنی مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان به همراهی هیئت همراه ، صفایی مدیر تعاون روستایی استان و فرزین نماینده شرکت مهندسی مشاور آشناب در محل سالن جلسات آب منطقه‌ای استان مورخ 8/11/98 صورت پذیرفت.

به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی استان کرمانشاه ، صفایی در گزارشی از وضعیت نظامهای بهره برداری استان و شرکت‌های تعاونی تولید روستایی که در حوزه طرح سامانه های گرمسیری و رودخانه های مرزی ایجاد گردیده اند و فعالیت ها و اقداماتی که در چارچوب فرآیند ایجاد و استقرار نظام های بهره برداری آبیاری و زهکشی غرب و شمالغرب کشور صورت پذیرفته در قالب پاورپوینت ارائه کردند.
این مقام مسئول در ادامه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده کشت پاییزه چغندرقند در اتحادیه و تعاونی های تولید به منظور توانمندسازی در قالب کشاورزی قراردادی ارائه دادند.
درویشی ضمن خیر مقدم به رحیمی و مدعوین حاضر در نشست حضور ایشان را فرصت مناسبی جهت همکاری بین سازمان های فوق برشمردند و در ادامه بیان کردند که موضوع بهره برداری از منابع آب و خاک در قالب نظام های نوین بهره برداری عملیاتی کنیم ایشان در ادامه به توسعه کشت گلخانه‌ای در اراضی استان ، فرهنگ‌سازی مدیریت استفاده از منابع آب و خاک و توسعه کشت محصولات با نیاز آبی کمتر و بهره وری بالاتر اشاره داشتند .
رحیمی عضو هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت : نظام های بهره برداری به عنوان اولویت اول سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برشمردند و طرح هایی که در حوزه نظام های بهره برداری ایجاد شده می بایستی منجر به تولید ثروت برای جامعه کشاورزان گردد.
رحیمی در ادامه عنوان کرد : ما باید زیرساخت هایی برای تشویق کشاورزان فراهم نماییم که آنها نسبت به کشت محصولات کم آب بر با بهره وری بالاتر به جای کشت محصولات سنتی که تاکنون کشت نموده اند ترغیب شوند به عنوان مثال طرح توسعه چغندرقند پاییزه در مناطق گرمسیری استان که امسال در استان کرمانشاه با سطح زیر کشت 480 هکتار به اجرا در آمد همچنین ایشان در ادامه تاکید نمودند که پروژه های ایجاد شده به صورت فاز به فاز با سرعت بیشتر اجرا گردد.
عنایتی معاون فنی و اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه با توجه به بازدیدی که از طرح‌های سامانه‌های گرمسیری و رودخانه‌های مرزی در شهرستان‌های ثلاث باباجانی و سرپل‌ذهاب داشته‌اند ضمن تقدیر از فعالیت‌های بعمل آمده مدیریت تعاون روستایی استان ، فرصت پیش آمده را نقطه امیدی بر توسعه پایدار کشاورزی استان برشمردند.
وی در ادامه افزود : با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با مجری طرح سامانه گرمسیری رودخانه های مرزی منعقد شده عنوان کردند که ما فعالیت های خود را در سه حوزه پیگیری کردیم شامل 1 - راستی آزمایی دفترچه‌ها و نظامهای بهره برداری تشکل های ایجاد شده 2- انجام آموزش های لازم به بهره برداران و ارکان تشکل های ایجاد شده 3- انجام فعالیت‌ هایی در جهت تقویت و توانمندسازی این تشکل ها.
در ادامه صفایی جهت پایداری و توانمندسازی تشکل های تعاونی تولید ایجاد شده تاکید کردند و موضوع دستورالعمل برگشت 35 درصد آب بهاء ابلاغی از سوی وزارت نیرو به تعاونی های تولید هرچه زودتر اجرایی گردد .
تعداد مشاهده خبر103 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal