سخن روز /
دوره آموزشی آشنایی با بازار سرمایه و بورس محصولات کشاورزی برگزار شد
1398/08/21
دوره آموزشی آشنایی با بازار سرمایه و بورس محصولات کشاورزی برگزار شد
لزوم حرکت به سمت سازمان یاددهنده و یادگیرنده

دوره آموزشی آشنایی با بازار سرمایه و بورس محصولات کشاورزی با حضور معاونین، مدیران و کارشناسان سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در روز 14 آبان ماه 1398 برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، در ابتدا صادق توکلی معاون دفتر توسعه و آموزش و ترویج تعاونیها ضمن خیر مقدم به حاضرین توضیحات مختصری در خصوص اهداف برنامه های آموزشی تخصصی سازمان ارائه کرد.
سپس معاون توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در افتتاح این دوره آموزشی ضمن اشاره به انجام بازنگری کلی طی یکسال گذشته با تاکید مقام عالی سازمان در برگزاری دوره های آموزشی برای ارتقای سطح توانمندی نیروی انسانی سازمان و اعضای شبکه های تحت پوشش و تدوین سند جامع آموزش توانمندسازی شبکه گفت: نظام نیاز سنجی و ارزیابی ها نشان داد که در طراحی دوره های آموزشی و برگزاری دوره و تدوین محتوای آن، می بایست در تعامل و تفاهم با مراکزی که به نوعی با سازمان و شبکه در امر تحقق ماموریت های سازمان همکاری و پشتیبانی دارند برای برگزاری دوره های تخصصی و کاملا کاربردی حَسب وظایف معاونت های سازمان توجه شود.
دکتر عبدالرضا مسلمی افزود: قدیمی ترین بورس جهان قدمتی حدود دویست سال دارد. در بازرگانی مفاهیم جدید، کارافزارها و فناوری هایی به کمک نظام بازرگانی در آمده است. این فناوری ها در کشور ما هم مورد توجه قرار گرفته است که علل آن به مواردی همچون ناکارآمدی نظام سنتی در بازار کالا و سرمایه، نوسانات کاذب قیمتها، عدم شفافیت در کشف قیمتها، فقدان تضامین، افزایش ریسک ها، مشکلات در تامین سرمایه و لزوم استفاده از ابزارهای نوین معاملاتی از جمله مشتقه یا قراردادهای تحویل محصول در آینده باز می گردد.
وی تصریح کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی یک سازمان یاددهنده و توسعه ای است. پس چاره ای نیست که به طور جدی و با نگاهی نو برای توانمندسازی چهار و نیم میلبون بهره بردار کشاورزی برای ترغیب آنان به تولید غذا برای هشتاد میلیون نفر جمعیت کشور و تاب آوری برای تولید پایدار و اقتصادی علیرغم وجود همه ریسک ها و انواع ناملایمات طبیعی و اقتصادی و جهانی به سمت یادگیرندگی تلاش و برنامه اجرایی داشته باشیم.
در ادامه معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر لزوم بهره مندی اطلاعات مالی مربوط به حوزه بورس در امر بازرگانی اظهار داشت: بورس بستری شفاف برای ایجاد فرصت به طور مساوی و با شرایط یکسان برای همه آنهایی است که می خواهند در این بازار فعالیت و بویژه اطلاع یابی داشته باشند.
مرتضی معتمد افزود: نمونه واسطه های ضروری برای بخش کشاورزی، بورس ها هستند که امر فروش محصولات کشاورزان را تسهیل می کنند و علاوه بر بردن سود خدماتی را هم انجام می دهند. اما نوع دیگری از واسطه ها هستند که واسطه های غیر ضروری یا کاذب نامیده می شوند و عمده چالش ما بر سر این است که واسطه های غیر ضروری یا کاذب، فرصت ها یا خلاهای ناشی از کمبود اطلاعات سریع و بهنگام کشاورزان در بخش بازار محلی، بازار شهرها و بازار بزرگ را شکار می کنند و هم تولید کننده و هم مصرف کننده را متضرر می سازند.
سپس بخش آموزشی این نشست تحت عنوان کارگاه عملیاتی آشنایی با بازار سرمایه با تدریس و تسهیلگری حسن رضایی پور قائم مقام کارگزاری توسعه کشاورزی در دو بخش ارائه گردید و به پرسش های حاضرین پاسخ ارائه شد.
تاریخچه تشکیل بورس و ضرورت تشکیل بورس کالا در ایران، شناخت بازار های مالی، ساختار بازار پول، ساختار بازار سرمایه و کارکردهای آن در ایران، انواع قرارداد در بورس کالای ایران و ... از جمله سرفصل های ارائه شده در این دوره آموزشی بود.
تعداد مشاهده خبر37 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal