سخن روز /
برگزاری جلسه کمیته زراعت مرکز سمنان
1398/08/14
 جلسه کمیته زراعت شهرستان های مرکز استان با حضور معاونت بهبود تولیدات گیاهی مدیران و کارشناسان پهنه سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیر تعاون روستایی استان، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ومدیران جهاد کشاورزی شهرستان سمنان، سرخه و مهدیشهر در سالن شهید شاهی سازمان جهاد کشاورزی سمنان برگزار شد.
⬅️ به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی استان سمنان، لطف الله رضایی معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان در این جلسه بااشاره به افزایش مصرف 40 درصدی کود شیمیایی کشاورزان در استان گفت:در 146 هزار هکتار سطح زیر کشت، باید حدود 60 هزار تن کود مصرف شود که در استان سمنان از این مقدار سطح زیر کشت، 27 هزار تن کود شیمیایی مصرف می شود.
⬅️ رضایی با توجه به این میزان مصرف کود در استان، خواستار توجه بیشتر کشاورزان استان در مصرف کود شیمیایی شد.

⬅️ عباسپور مدیر تعاون روستایی استان هم در این جلسه گفت: با کمک کمیته بذر استان، کارشناسان حوزه تحقیقات اتحادیه های تعاون روستایی و حوزه های اجرایی شهرستان ها یک بذر سالم و دارای تأییدیه به دست کشاورزان می رسد.

⬅️ مدیر تعاون روستایی استان با اشاره به تولید بیش از 4000 تن بذر در سال 94-95 در استان گفت: به دلیل وجود سیاست درست و پیگیری کمیته بذر استان، امسال سطح تولید بذر در استان 20 درصد افزایش یافته است.
⬅️در ادامه عباسپور از پیش بینی توزیع 5000 تن بذر در استان خبر داد و خاطر نشان کرد: از این میزان، 4174 تن بذر جدید گندم و جو در استان تولید کردیم و 1000 تن بذر از سال گذشته ذخیره داریم، که طبق وظیفه مندی، مقداری بذر نیز از خارج استان وارد می کنیم.

⬅️ همچنین وی درخصوص عملکرد تعاون روستایی استان افزود: تعاون روستایی استان، بر بهبود کیفیت و کمیت بذور تولیدی نظارت می کنند که در این زمینه سه شرکت دارای مجوز استان، کارشناسان و مدیران فنی نیر جداگانه مسئولیت این عمل را در اختیار دارند.

⬅️ به گفته عباسپور، علاوه بر این فعالیت ها، تعاون روستایی استان دو دستگاه گراویتی جمعا با اعتباری بالغ بر حدود 140 میلیون تومان برای شهرستان های گرمسار و شاهرود تهیه کرده است که به بهبود کیفیت بذور کمک می کند.

در ادامه مدیر تعاون روستایی استان با اشاره به توزیع 50 درصد بذر گندم و جو در استان گفت: از 1300 تن بذر جو، 530 تن و از 4000 تن بذر گندم، 1500 تن بین کشاورزان استان توزیع شده است که نیازمند تلاش بیشتر کارشناسان پهنه برای افزایش جذب بذور است.

⬅️ افضلی مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان هم در این جلسه گفت: در خصوص کود پتاسه و اوره مشکلی وجود ندارد فقط باید با تلاش کشاورزان و کارگزاران سهمیه کود بیشتری نسبت به ماه های قبل بگیریم.
⬅️ افضلی خواستار همکاری اتحادیه تعاون روستایی استان برای توزیع باقی مانده کود در استان شد و افزود: تامین ترکیب کودی مناسب در زمان کشت نیاز به هماهنگی بیشتر دو بخش است.

⬅️ در پایان این جلسه تولیدکنندگان گندم و جو استان گزارشی از میزان بذر تولیدی و کود مصرفی خود ارائه دادند.
تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal