سخن روز /
جلو ضرر ده ها میلیارد تومانی کشاورزان فارس گرفته شد .
1398/05/22
کشاورزان فارس امسال یک و نیم برابر پارسال گوجه فرنگی تولید کردند .
مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس از خرید دوهزارتن گوجه فرنگی از صیفی کاران استان خبر داد .
هدایت ا... رحیمی در گفت‌وگو با سرویس اقتصادی خبر جنوب اظهار داشت : علی‌رغم آنکه هشدار داده بودیم کشاورزان در کشت گوجه فرنگی جوانب احتیاط را رعایت کنند وگرنه ضرر خواهند کرد اما بازهم کشاورزان به هشدارها توجه نکردند و با افزایش 50 درصدی سطح کشت باعث شدند مازاد این محصول به دست آید و سازمان تعاون روستایی چاره‌ای به جز ورود به این بازار نداشته باشد .
وی بیان داشت : تا پیش از این سطح زیر کشت گوجه فرنگی هر سال به صورت چهار فصل و در مجموع 16 هزار هکتار بود که 70 درصد آن کشت بهاره و مابقی کشت در تابستان ، پاییز و زمستان صورت می گرفت این در حالی است که به دلیل افزایش قیمت گوجه فرنگی در سال زراعی گذشته شاهد ترغیب کشاورزان به کشت این محصول در سال زراعی جاری بودیم و‌ سطح زیر کشت به 24 هزار هکتار رسید که 70 درصد آن یعنی حدود 17 هزار هکتار از اراضی در مدت اخیر به ثمردهی رسیده است .
رحیمی با بیان این که در هر هکتار اراضی زیر کشت بهاره به طور میانگین 100 تن گوجه فرنگی برداشت می شود گفت: با این حساب در عرض دو ماه حدود یک میلیون و 700 هزار تن گوجه فرنگی برداشت می شود که مشخص است مازاد نیاز تازه خوری است و چنانچه برنامه‌ای برای فرآوری آن در دستور کار نباشد این محصولات فاسد خواهند شد .
مدیر سازمان تعاون روستایی فارس اظهار داشت این سازمان بنا بر وظیفه ذاتی خود که حمایت از کشاورزان است وارد بازار گوجه فرنگی شد و با آغاز طرح خرید توافقی این محصول جلوی هدر رفت میلیاردها تومان سرمایه کشاورزان را گرفت .
به گفته وی مبلغ خرید توافقی این محصول هر کیلو هزار تومان است و تاکنون دو هزار تن گوجه فرنگی از زارعان خریداری شده و کمتر از یک هفته دو میلیارد تومان به حساب کشاورزان واریز شده است .
رحیمی با بیان این که گوجه فرنگی خریداری شده در کمترین زمان ممکن به کارخانجات برای رب گیری ارسال می‌شود ادامه داد : بخشی از گوجه فرنگی های خریداری شده به کارخانجات استان و بخشی به کارخانجات خارج از استان بارگیری شده است .
وی با بیان این که : انتظار می رود با توجه به کاهش قیمت تمام شده گوجه فرنگی برای کارخانجات نرخ رب گوجه فرنگی هم کاهش پیدا کند ادامه داد : برای هر کیلو رب نهایتاً 4 کیلو گوجه فرنگی استفاده می شود که با احتساب هزینه های تولید و بسته بندی و نیز سود کارخانه‌دار، عمده فروش وخرده فروش قیمت هر کیلو رب گوجه فرنگی، در یکی دو ماه آینده باید به کمتر از 9 هزار تومان کاهش پیدا کند .
مدیر سازمان تعاون روستایی فارس تأکید کرد : طرح توافقی خرید گوجه فرنگی بدون کوچک ترین هزینه ای برای دولت در حال اجراست . این طرح مراحل پایانی خود را در کازرون رستم و ممسنی می‌گذراند و به زودی در مرودشت فسا و پاسارگاد اجرا خواهد شد .
وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت هزار تومانی کفاف هزینه‌های کشاورزان را می دهد گفت این قیمت منفعت کشاورزان را تأمین می‌کند .
رحیمی در توضیح بیشتر گفت : هزینه اجاره یک هکتار اراضی کشاورزی به همراه هزینه کشت گوجه فرنگی و هزینه کارگر 60 میلیون ونهایتا70 میلیون تومان است که در این اراضی حداقل 100 تن گوجه فرنگی برداشت می‌شود و با احتساب قیمت هزار تومانی هر کیلو گوجه فرنگی ، سود کشاورزان در هر هکتار بیش از 30 میلیون تومان است .
مدیر سازمان تعاون روستایی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با رد صحت ادعاهای مطرح شده مبنی بر آن که گوجه‌فرنگی روی دست کشاورزان مانده و به مصرف دام رسیده و یا دور ریخته شده خاطرنشان کرد : کلیپ هایی که در این زمینه در فضای مجازی منتشر گردیده مربوط به آن دسته از اراضی است که به مرحله برداشت نرسیده و به دلیل کمبود آب دچار از آب افتادگی شده‌اند .
زارعان این اراضی را شخم زده و یا محصول را به مصرف دام رساندند همچنین برخی کشاورزان بخشی از اراضی خود را خشک کرده اند تا بتوانند آب مورد نیاز سایر بخش‌های اراضی خود را تأمین نمایند .
وی با تأکید بر این که تمامی کشاورزان از هشدارهای کارشناسان مبنی بــر جلوگیری از کشت بی رویه گوجه فرنگی مطلع بوده‌اند اظهار داشت هیچ کشاورزی نمی‌تواند ادعا کند از این امر بی اطلاع بوده است .
تعداد مشاهده خبر41 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal