سخن روز /
خرید حمایتی 18 تن زعفران برای تنظیم بازار
1400/02/05
معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: سال گذشته 18 تن زعفران توسط اتحادیه های این سازمان به صورت حمایتی از کشاورزان خریداری شد.

✅به گزارش پات، مرتضی معتمد در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: در سال 99 به دلیل پایین بودن قیمت با ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی اقدام به خرید زعفران با قیمت های حمایتی از کشاورزان کردیم و تا زمانی که قیمت زعفران در بازار به تعادل رسید، خرید حمایتی را ادامه دادیم.
⬅️وی با بیان این که خرید حمایتی زعفران از سوی اتحادیه های سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در سال 98 حدود 72 تن بوده است، اظهار داشت: این میزان خرید با هدف حمایت از کشاورزان و مصرف کننده صورت گرفت و تمام این زعفران در بازار بورس برای صادرات به فروش رسید.
⬅️معتمد، افزایش قیمت زعفران در چند روز اخیر را اندک و ناشی از واکنش بازار به سیگنال های مثبت نشست برجام دانست و گفت: در بهمن و اسفند ماه گذشته، بازار زعفران دچار رکود بود، اما اکنون بازار در واکنش مثبت به مذاکرات و احتمال به نتیجه رسیدن نشست برجام و در پی آن گشایش بازارهای جهانی و امکان انتقال ارز، قیمت این محصول کمی رشد داشته است.
⬅️وی با بیان این که سالانه حدود 500 تن زعفران در کشور تولید می شود، خاطرنشان کرد: از این میزان تولید، نزدیک به 30 تن در داخل مصرف و مابقی با قیمت بسیار کم به اروپا، آسیا و چین صادر می شود.
⬅️معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: در حالی که حداقل 90 درصد تولید زعفران جهان در انحصار ایران است، اما سود اصلی تجارت این محصول نصیب اروپایی ها و شرکت های خارجی می شود و آنان زعفران ایران را در بسته بندی های کوچک و با برند خود به بازار های جهانی عرضه می کنند.
⬅️وی در عین حال بر ایجاد ارزش افزوده زعفران تاکید کرد و اذعان داشت: ظرفیت صنایع تبدیلی زعفران در کشور حدود یک هزار تن در سال است، اما به دلیل عدم بازاریابی و معرفی برندهای ایرانی به مصرف کنندگان خارجی، بخش کوچکی از این محصول با بهترین کیفیت و در قالب بسته بندی های چند گرمی به بازار عرضه می شود.
⬅️معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: در ایران تکنولوژی و ظرفیت های بسته بندی زعفران وجود دارد، اما باید در این حوزه برندسازی شود و بتدریج بازار های جهانی را با برند ایرانی آشنا کنیم و آن را به دست بگیریم.
تعداد مشاهده خبر191 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal