سخن روز /
توسعه کشت گلخانه ای در شرکت های تعاونی تولید روستایی در جهت افزایش بهره وری منابع آب و خاک
1400/01/16


مدیرکل دفتر نظام های بهره برداری که در راستای ارزیابی وضعیت الگوهای نظام بهره برداری توامان آب و زمین به استان فارس سفر کرده بود روز سه شنبه دهم فروردین ماه به همراه معاون خود و جمعی از مسئولین سازمان جهادکشاورزی استان، مدیران عامل شرکتهای تعاونی تولید «لپویی» و «مظفری کوار» و کشاورزان و بهره برداران منطقه، از گلخانه های تازه ایجاد شده توسط شرکت های مذکور، بازدید بعمل آورد.

به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی استان فارس، شرکت تعاونی تولید روستایی لپویی و شرکت تعاونی تولید مظفری کوار در استان فارس، براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های دفتر نظام بهره برداری، هر یک گلخانه ای به وسعت 5 و 10 هکتار به منظور کاشت و تولید خارج از فصل سبزی و صیفی در محیط کنترل شده راه اندازی کرده اند.

حمید زارع قنات نویی در جریان این بازدید، افزایش راندمان و توسعه بهره وری منابع پایه آب و خاک را یکی از اهداف دفتر نظام های بهره برداری عنوان کرد و گفت: بهره وری شاخص های متعددی دارد که یکی از آن ها شاخص فیزیکی یا همان مقدار ماده خشک تولید شده به ازای هر مترمکعب آب است. از سویی میزان درآمدی که از طریق ماده خشکِ تولید شده به ازای میزان آب مصرفی کسب می گردد شاخص اقتصادی نامیده می شود که دومین شاخص بهره وری می باشد. لذا افزایش هر دو شاخص فیزیکی و اقتصادی منجر به توسعه بهره وری خواهد شد.

وی سه اصل «تولید اقتصادی»، «حمل و نقل ارزان» و «تعیین بازار هدف» را در تکمیل زنجیره تولید و صادرات محصولات گلخانه ای دارای اهمیت برشمرد و اظهار کرد: تولید باید اقتصادی باشد و با افزایش بهره وری از عوامل تولید (آب و خاک) محصول تولید شده ارزان باشد.

زارع ادامه داد: باید با تدوین برنامه ای از پیش تعیین شده هزینه های حمل و نقل و ترانزیت را کنترل کرد تا محصول ارزان و با کیفیت در زمان مناسب عرضه نمود. از سویی ضروری است بازار هدف، نیاز آن و زمان مناسبِ عرضه نیز از پیش تعیین و مشخص گردد تا به نتیجه غایی که افزایش و توسعه بهره وری است دست یافت.

حمید زارع در خصوص اقدامات انجام شده و برنامه های پیش رو گفت: در پروژه های عملیاتی سال 99 شاخص ها و فرآیندهای بسیار روشن و خوبی تعریف کرده ایم و با توجه به رویکرد سازمان مرکزی تعاون روستایی در خصوص افزایش بهره وری، در سال. 1400 در تمامی استانها الگوهایی را مشخص نمودیم و نیز توسعه گلخانه ها را در دستور کار قرار داده ایم تا به مدیریت بهینه بهره وری در سیستم تولید و اعتلای حداکثری آن دست یابیم.

به گفته وی توسعه گلخانه ها در حوزه شرکت های تعاونی تولید و سهامی زارعی در سال های 95 تا 99 در حدود 478 هکتار بوده است که از این مقدار 323 هکتار توسعه مربوط به سال 99 می باشد که 108 درصد افزایش نسبت به برنامه همان سال دارد. در بین استان ها، بالاترین میزانِ توسعه مربوط به استان تهران با 169 هکتار می باشد و استان های خراسان جنوبی با 51 هکتار، ایلام و فارس هریک 25 هکتار و آذربایجان شرقی با 20 هکتار توسعه در رتبه های بعدی قرار می گیرند و علاوه بر آن دو تعاونی گلخانه داران در استان های فارس شهرستان مرودشت و مرکزی شهرستان ملایر و همچنین یک کشت و صنعت گلخانه داران در استان کرمانشاه در سال 99 تشکیل شده است.

تعداد مشاهده خبر101 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:1 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal