سخن روز /
در دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت برگزار شد
1399/11/21
 نشست بررسی راهبردی صادرات محصولات کشاورزی تولید شبکه تعاونی های روستایی و کشاورزی
به گزارش پات روز دوشنبه بیستم بهمن ماه جلسه ای در دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت با موضوع همکاری مشترک سازمان مرکزی تعاون روستایی و اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی با سازمان توسعه تجارت در حوزه بازاریابی و بازاررسانی محصولات کشاورزی تولید شبکه برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر اصغرزاده عضو هیئت مدیره سازمان مرکزی ضمن اشاره به وضعیت اضطراری پیاز و سیب زمینی تولیدی مازاد بر مصرف داخلی و لزوم صادرات مستقیم این دو محصول توسط اتحادیه های استانی خواستار توسعه روابط سازمان مرکزی تعاون روستایی با سازمان توسعه صادرات از طریق تشکیل کنسرسیوم و عقد تفاهم نامه شد.
در ادامه جلسه مهندس آقا سیدزاده رئیس دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به شرایط تحریم و دشواری های دریافت وجه محصولات صادراتی عنوان نمود : در حال حاضر فقط در کشورهای افغانستان و عراق رایزن تجاری داریم و در حد معرفی و مشاوره می توانیم با سازمان مرکزی تعاون روستایی همکاری داشته باشیم.
در رابطه با صادرات محصولات کشاورزی به کشور چین و تاسیس نمایندگی سازمان مرکزی تعاون روستایی در این کشور برای صادرات مستقیم زعفران رئیس دفتر آسیا و اقیانوسیه پاسخ داد:در مورد زعفران باید کارهای تبلیغی بیشتری در کشور چین صورت بگیرد.ایران یکی از پنج کشوری است که مجوز صادرات زعفران به چین را دارد اما این محصول در چین بیشتر کاربرد دارویی دارد و به عنوان ادویه کمتر از آن استفاده می شود.
وی در ادامه افزود:در مورد سایر محصولات کشاورزی نیز دو مشکل ارزیابی ریسک و سورت بندی وجود دارد ضمن آن که بایستی موافقت نامه قرنطینه برای اخذ مجوزهای صاراتی امضا شوند.البته یک سری کالاها مانند لیمو ترش و گیلاس بخاطر قیمت بالایشان در کشور چین ارزش صادرات دارند.
مهندس آقا سیدزاده در ادامه جلسه پیشنهاد داد که سازمان مرکزی تعاون روستایی فهرستی از اتحادیه های سراسری تحت پوشش و محصولاتشان(نوع محصول؛شیوه حمل و قیمت) را همراه با آدرس و شماره تماس شان تهیه و به دفتر آسیا و اقیانوسیه ارسال کند تا رایزنی های لازم در رابطه با صادراتشان صورت پذیرد.
در پایان جلسه مقرر شد در آینده نزدیک جلسه تخصصی مشترکی بین مسئولان دو سازمان با موضوع صادرات زعفران و دیگر محصولات مورد تقاضای کشور چین در دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه و تجارت برگزار گردد.
تعداد مشاهده خبر177 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal