سخن روز /
در نشست مشترک رئیس میز افغانستان سازمان توسعه تجارت و عضو هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی مطرح شد:
بررسی راهکارهای حضور پر رنگ تر شبکه تعاون روستایی در بازار افغانستان
1399/11/04
نشست عضو هیأت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با رئیس میز افغانستان صبح روز جاری در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

✅به گزارش پات ؛ دکتر سعیدی رئیس میز افغانستان سازمان توسعه تجارت با حضور در سازمان مرکزی تعاون روستایی و ملاقات با دکتر اصغرزاده عضو هیئت مدیره سازمان به بحث و بررسی در مورد شیوه های حضور پر رنگ تر شبکه تعاون روستایی در خصوص محصولات کشاورزی و صادرات این محصولات در بازارهای افغانستان پرداخت.
⬅️ در این جلسه دکتر سعیدی ضمن اشاره به تمایل بیشتر افغانستان به مراوده تجاری با ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه گفت:سالانه افغانستان 3.2 میلیارد دلار محصولات مختلف از ایران وارد و حدود ده میلیون دلار محصول به کشورمان صادر می کند.در میان صادرات ایران به افغانستان محصولات کشاورزی و دامی درصد قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند و بیشترین صادرات ما در این بخش مربوط به محصولاتی چون پرتغال، خرما، کیو، لوبیا، مرغ، تخم مرغ، پیاز، سیب زمینی، بادمجان، سیب و هندوانه است.
⬅️وی افزود: مراودات تجاری با افغانستان پتانسیل عظیمی دارد که تاکنون مغفول مانده است و علاوه بر تامین نیازهای این بازار ایران می تواند از این کشور به عنوان واسطه تجاری استفاده کند و محصولاتی چون سیب را به کشورهایی چون پاکستان صادر کند.

⬅️در ادامه جلسه دکتر اصغرزاده عضو هیئت مدیره سازمان با اشاره به این که سازمان و شبکه تحت پوشش متاسفانه در بازارهای خارجی نماینده ای ندارد٬ ذائقه مصرف کنندگان را نمی شناسد و چشم بسته وارد بازار می شود اظهار کرد: این مسئله در پاره ای موارد باعث خام فروشی و عدم فرآوری برخی محصولات(مانند زعفران، رب گوجه فرنگی و سیر) می شود که در نتیجه ما از سود اندکی برخوردار شویم و در پاره ای باعث عدم فروش و برگشت خوردن محصولاتمان میشویم.
⬅️در پایان این جلسه مقرر شد مکاتبه ای به صورت رسمی با میز افغانستان سازمان توسعه تجارت صورت بگیرد و ضمن استعلام مواردی چون اطلاعات و تحلیل بازار محصولات کشاورزی دامی و لبنی، تعرفه ها، بازارها و چالش ها و فرصت های تجاری این کشور زمینه برای جلسات بعدی و اقدامات عملی فراهم گردد.
تعداد مشاهده خبر407 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal