سخن روز /
تولید بیش از 6 میلیون تن محصول گوجه فرنگی در کشور
1399/06/13
معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: برآوردهای انجام شده بیانگر تولید 6 میلون و 300 هزار تن محصول گوجه فرنگی در کشور است.

✅به گزارش پات، علی طهماسبی در حاشیه جلسه هماهنگی خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی و سیب صنعتی استان ، بیان کرد: از کل تولید محصول گوجه فرنگی کشور در حدود 600 هزار تن آن مربوط به گوجه فرنگی گلخانه‌ای می‌باشد که هیچ مشکلی در این زمینه از نظر بازار صادرات و فروش وجود ندارد.

⬅️وی با اشاره به اینکه اغلب مشکلات این بخش در پیک فصل تولید گوجه‌فرنگی در مزارع است، گفت: در استانهایی مانند آذربایجان‌غربی و سایر استانهای سردسیر که اوج تولید درفصل تابستان است ، هر چقدر که کارخانجات اقدام به خریدمنصفانه از کشاورزان نمایند و بازار کشش مصرف تازه خوری را داشته باشد ، دولت در این زمینه ورود نمی‌کند.

⬅️معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در صورت کاهش قیمت برای جلوگیری از متضرر شدن کشاورزان و جبران هزینه تمام شده محصول دولت با هدف حمایت از تولید کننده وارد خرید حمایتی این موضوع می‌شود تا قیمتها متعادل شود.

⬅️وی با اشاره به اینکه مازاد تولید فقط در فصل تابستان است، گفت: صنایع تبدیلی متولی اصلی بعد از برداشت محصول هستند و ما در اغلب استانها در این زمینه با کارخانجات به توافق رسیده ایم.

⬅️وی درباره اینکه خرید گوجه فرنگی اغلب حمایتی است افزود: دولت مجوز داده تا وقتی که قیمت متعادل شود وارد عرصه خرید شود.
طهماسبی با اشاره به صادرات سیب درختی به بازارهای روسیه و کشورهای اتحادیه اوراسیا نیز ادامه داد: تولید سیب درختی در کشور بالای چهار میلیون تن است و جزو محصولاتی است که در سالهای اخیر به صورت مطلوب صادر شده‌است. پارسال بیش از 700 هزار تن صادرات انجام شدکه بیش از 50 درصد آن متعلق به استان آذربایجان‌غربی است.

⬅️وی تاکید کرد: مهمترین موضوع در بخش سیب آذربایجان‌غربی سیب صنعتی است که باید به طور جدی به این موضوع پرداخته شود.

⬅️معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید بخش عمده‌ای از سیب کشور در آذربایجان‌غربی افزود: صادر کننده های خوبی در این استان فعال هستند و حدود 30 درصد سیب کشور در این استان تولید می‌شود.

⬅️طهماسبی ادامه داد: تولید سیب درختی نیازمند یک زنجیره است و لازم است تا اتحادیه های تولید کنندگان استان صنایع کوچک راه اندازی کنند و در قالب زنجیره در عرصه رقابت از حق و حقوق خود دفاع کنند.
تعداد مشاهده خبر967 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal