سخن روز /
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی تاکید کرد:
لزوم تشکیل کارگروه قدرتمند صادراتی با همکاری بخش خصوصی
1399/06/04
به گزارش پات جلسه شورای هماهنگی اتحادیه‌ها و تشکل‌های روستایی و کشاورزی با حضور مهندس طهماسبی معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی، مدیران عامل اتحادیه‌های سراسری و نظام صنفی کشاورزی کشور در سالن جلسات سازمان مرکزی برگزار شد. 
مهندس طهماسبی با اشاره به اینکه اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و شبکه های تحت پوشش آنها می‌بایست به چشم انداز واحدی در راستای نیل به اهداف و جایگاه آرمانی خود دست یابند عنوان کرد:وقتی بحث تزریق ارزش افزوده از بیرون به شبکه مطرح می شود بایستی توجه ویژه ای به بحث صادرات داشت.تشکیل کارگروه صادراتی قوی و موثر یکی از نیازهای اساسی شبکه در برهه زمان حساس کنونی است.بایستی از وجود افرادی در این کارگروه بهره ببریم که سابقه مفید و عملی در حوزه صادرات محصولات کشاورزی و دامی داشته و بازارهای جهانی را خوب می شناسند و به استفاده از نیروهای پیکره دولتی بسنده نکنیم. 
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تحرک بخشی به بحث تأمین مالی کارآمد در حوزه تشکل‌های بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال در سال های اخیر با سیاست‌های نادرستی در خصوص ایجاد و نحوه اداره صندوق های مالی و اعتباری در حوزه تشکل ها مواجه بوده‌ایم و به دلیل عدم وجود اتاق فکر مشترک و جریان مطالبه گری توانمند در نزد تشکل های مردم نهاد، شاهد بروز انحراف در مدیریت، نظارت و عملکرد مؤسسات مالی این بخش بوده‌ایم که قطعاً از جمله مأموریت های مهم این نهاد مشترک و سرنوشت‌ساز، ورود به موضوع اصلاح روش‌ها و چگونگی تشکیل و فعالیت صندوق های تخصصی مالی در راستای خدمت رسانی استراتژیک به بخش کشاورزی خواهد بود. 
 
مهندس طهماسبی در خصوص لجستیک و حمل و نقل عنوان کرد:استفاده بهینه از ظرفیتهای انباری که در اختیار شبکه باشد می تواند یکی از الویت های عملیاتی سازمان به شمار آید. 
 
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اهمیت مدیریت منابع موجود در جهان امروز گفت:باید با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های سازمان در حمل و نقل بین المللی ورود کنیم که ضمن ترانزیت محصولات کشاورزی به بازارهای جهانی,نهاده های مورد نیاز کشاورزان نیز از بازارهای خارجی تامین کنیم. 
وی به ظرفیت انباری که در اختیار شبکه می باشد و متاسفانه مغفول مانده اشاره کرد و گفت: .ظرفیت انبار و سوله و سردخانه در اختیار شبکه بالغ بر دو میلیون و هفتصد هزار تن است و با چنین پتانسیل عظیمی نبایستی محصول از تولید کننده ارزان خریده شود و به مصرف کننده گران فروخته شود. 
 
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در پایان خاطر نشان کرد:با توجه به محدودیت زمان سازمان بایدبا تلاشی دو چندان ضمن رعایت اصل شفافیت مالی فعالیت های خود را در حوزه تنظیم بازار داخلی و توسعه صادرات افزایش دهد. استفاده بهینه از امکانات و منابع موجود بر اساس اساسنامه سازمان و قواعد حقوقی,تنظیم بازار محصولات کشاورزی و توزیع مناسب آنها با قیمت عادلانه,هم افزایی مشترک تبادل ارزی بین اتحادیه ها و اصلاح سازو کار صادراتی و احیا و اصلاح صندوق های اعتباری و سیستم حمل و نقل شبکه از اهمیت خاص و ویژه ای در این میان برخوردار است. 

تعداد مشاهده خبر1376 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal