سخن روز /
مدیرکل تعاون روستایی استان خراسان رضوی خبر داد: تسویه کامل بدهی دولت در خرید حمایتی زعفران ظرف روزهای آینده
1399/05/06


مدیرکل تعاون روستایی استان خراسان رضوی گفت: میزان بدهی دولت در خرید حمایتی زعفران 640 میلیارد تومان بود که تاکنون در رده نیم کیلو تا 4.8 کیلوگرم، 100 درصد و از 4.8 کیلوگرم به بالا، 73 درصد بهای زعفران پرداخت شده و 167 میلیارد تومان باقی مانده که در همین روزها تامین اعتبار و تسویه کامل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی استان ، ایرج ناصری‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص خریدهای حمایتی، اظهار کرد : تعاون روستایی از شرکت‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است که در زمینه تامین خدمات و نهاده‌های کشاورزی و خریدهای توافقی، حمایتی و تضمینی وارد می‌شود.

وی افزود : خریدهای توافقی، خریدهایی هستند که برحسب ضرورت بین شرکت‌ ها و مجموعه تشکل‌های موجود در سطح استان که 697 تشکل شامل تعاونی‌های روستایی، تولید، کشاورزی، تخصصی، کشت و صنعت‌ها و شرکت‌های سهامی و زارعی هستند، انجام می‌شود. مجموعه مازاد کشاورز توسط تشکل خریداری و در بازارهای استان یا خارج از کشور صادر می‌شود.

ناصری‌مقدم ادامه داد : خریدهای حمایتی بر حسب ضرورت در بخش‌هایی که تولید بالا بوده و وزارتخانه و دولت احساس کند زیان به کشاورز وارد می‌شود، خرید حمایتی مصوب شده و توسط سازمان تعاون روستایی، شرکت پشتیبانی امور دام و یا سازمان‌های وابسته به وزارتخانه انجام می‌شود که در سال گذشته خرید حمایتی زعفران و گوجه‌فرنگی را داشتیم. خرید حمایتی به این شکل است که ما خرید را انجام می‌دهیم و دولت تامین اعتبار می‌کند، در ابتدا 30 درصد آن را در حدود دو تا سه ماه پرداخت می‌کنیم و بعد از فروش محصول، باقی مطالبات کشاورز پراخت می‌شود.

مدیرکل تعاون روستایی استان خراسان رضوی اضافه کرد : خریدهای تضمینی در خصوص کالاهای استراتژیکی مانند گندم، جو، کلزا و دانه‌های روغنی توسط سازمان غله انجام می‌شود و شبکه تعاون روستایی و شرکت‌های ما به عنوان مباشر، خرید گندم، جو، کلزا و چنین محصولاتی را انجام می‌دهند، البته خریدهای تضمینی برخی دانه‌های روغنی مانند سویا، چای و برخی مواقع شیر توسط سازمان تعاون روستایی استان و کشور خریداری و در زنجیره تولید، تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بنا به دستور دولت، وزارت جهاد کشاورزی مکلف به خرید حمایتی زعفران در خراسان‌های شمالی، جنوبی و رضوی شد. در مجموع 74 تن زعفران خریداری شد که بیشترین خرید به میزان 68 تن و 900 کیلوگرم در خراسان رضوی اتفاق افتاد. این میزان زعفران بر اساس آیین‌نامه و دستورالعمل در چهار رده زعفران نگین، شبه نگین، پوشال معمولی و پوشال مرغوب خریداری و در چهار انبار در سطح استان نگهداری می‌شود. این زعفران تا اواخر دی ماه در انبارها دپو شد.

تعداد مشاهده خبر43 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal