سخن روز /
معاون وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد:
اقدامات و تعاملات سازمان مرکزی تعاون مرکزی تعاون روستایی ایران با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر
1399/02/31
به گزارش پات دکتر حسین شیرزاد رئیس هیت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت:این سازمان با بهره گیری از واحدهای تابعه در سطح استان و شهرستانها و همچنین شبکه گسترده ای از تشکل های تحت پوشش و نظارت از جمله تعاونی های روستایی، تعاونی های کشاورزی، تعاونی های زنان روستایی، شرکت های سهامی زراعی، نظام های صنفی کشاورزی می تواند نقش مهمی در توسعه و گسترش پوشش بیمه اجتماعی در بین روستاییان و کشاورزان کشور داشته باشد تا ضمن حمایت از قشر مولد جامعه زمینه ماندگاری آنها را در روستا و بخش کشاورزی فراهم آورد.
دکتر شیرزاد در تشریح سوابق تعاملات انجام یافته با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در جهت تحقق و تعمیم حمایت های اجتماعی از شاغلین و شبکه تشکل های بخش کشاورزی اظهار داشت: در سال 1382، به دنبال تذکر نمایندگان مجلس به وزیرجهادکشاورزی وقت مبنی بر اجرای ماده 35 قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و متعاقب آن زمینه سازی برای برقراری بیمه های اجتماعی روستاییان و بهره برداران کشاورزی، کمیته ای بامسئولیت وزارت جهاد کشاورزی،کمیسیون کشاورزی مجلس، سازمان مدیریت وبرنامه ریزی و سازمان تأمین اجتماعی تشکیل شد تا زمینه اجرایی شدن موضوع بیمه روستاییان را فراهم نماید. در نتیجه پیگیری اجرایی این موضوع نیز بر عهده دفتر امور تشکل های کشاورزی وقت(دفتر ساماندهی صنوف و تشکلهای مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران) واگذار شد.
وی در ادامه افزود: با پشتیبانی وزارت جهادکشاورزی، پس از پیگیری های زیاد مقدمات تشکیل صندوق بیمه روستاییان فراهم شد. با تأسیس وزارت رفاه وتأمین اجتماعی، موضوع بیمه اجتماعی روستاییان به ساختار نظام جامع رفاه وتامین اجتماعی متصل شد و آیین نامه اجرایی تشکیل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر تدوین و پس از تصویب هیأت دولت به تأیید مجلس و شورای نگهبان نیز رسید. به این ترتیب صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در سال1384 تشکیل و شروع به کار نمود. بعد از گذشت 15سال از فعالیت صندوق بیش از یک میلیون و هشتصدهزار نفر تاکنون به عضویت صندوق درآمده اند و هم اکنون مجموعاً بیش از 100هزار نفر از روستاییان، کشاورزان و عشایر کشور از خدمات مستمری بازنشستگی، مستمری بازماندگان و مستمری ازکارافتادگی آن بهره مند می شوند.
رئیس سازمان مرکزی تعاون مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص سابقه انعقاد تفاهمنامه مشترک همکاری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و ابلاغ آن به روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان های کشور جهت اجرا گفت: در سال1392 تفاهم نامه ای نیز فی مابین سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و صندوق به امضا رسید و به تبع آن امکان پذیرش کشاورزان غیرساکن در روستاها در صندوق فراهم شد و متعاقب آن نام صندوق از صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تغییر یافت. البته در این باره باید متذکر شد که تا قبل از این تاریخ کشاورزان ساکن در مناطقی که از لحاظ تقسیمات کشوری شهر شناخته می شد نمی توانستند به عضویت صندوق درآیند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: از لحاظ ساختار، ستاد مرکزی صندوق بیمه روستاییان در تهران مستقر است و در سطح استانها دارای مدیریت استانی می باشد. در ذیل مدیریت های استانی صندوق کارگزاری ها قرار دارند که با مخاطبین صندوق در ارتباط می باشند و نسبت به انجام امور عضوگیری و سایر خدمات آنها اقدام می نمایند. تشکلهای تحت نظارت سازمان تعاون روستایی از جمله تعاونی های روستایی، تعاونی های کشاورزی و تعاونی های تولید از ابتدای راه اندازی صندوق در زمینه کارگزاری صندوق و نظامهای صنفی کشاورزی برای صدور معرفی نامه برای متقاضیان فعال می باشند.مجموعه سازمان تعاون روستایی در سطوح ملی، استان و شهرستان نیز فعالیتها و همکاری در جهت معرفی و اطلاع رسانی عضویت کشاورزان و روستاییان در صندوق فعالیتهای قابل توجهی را داشته است.
وی در پایان تصریح کرد: سازمان تعاون روستایی در راستای رسالت خود برای فراهم سازی شرایط برای توسعه بخش کشاورزی و روستایی کشور تلاش دارد شرایطی را فراهم آورد که صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان بخشی از منابع مالی خود را در حوزه های روستایی و کشاورزی سرمایه گذاری کند همچنین تمهیدات بیشتری برای بهره گیری از ظرفیت تشکلها و شبکه تعاونی ها در توسعه کارگزاری ها و اصلاح قوانین ومقررات صندوق به عمل آورد.
تعداد مشاهده خبر2460 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal