سخن روز /
سفر معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به منطقه جیرفت و عنبرآباد
1399/02/22


به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی جنوب کرمان ، دکتر معتمد معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی در خصوص اهداف این سفر اظهار کرد : در پی اُفت قیمت محصولات کشاورزی منطقه جیرفت و کهنوج از جمله پیاز و گوجه فرنگی با دستور مقام عالی سازمان مرکزی، به منظور بررسی وضعیت بازار ، بررسی خرید توافقی این محصولات این سفر انجام شد.

وی افزود: جهت سرعت بخشیدن به خرید توافقی محصول پیاز علاوه بر اتحادیه جیرفت ، اتحادیه مرکزی تعاون روستایی ایران وارد عمل شد و حمل محصول پیاز به استان ها جهت عرضه مستقیم در غرف شبکه تعاون روستایی، سرعت بیشتری گرفت.

در روز اول سفر دکتر معتمد معاون بازرگانی سازمان مرکزی جلساتی با رییس سازمان جهاد کشاورزی منطقه و فرمانداران شهرستان های جنوبی صورت پذیرفت تا از نزدیک مسائل و مشکلات این حوزه بررسی تا تدابیری برای حل ان اندیشیده شود .

وی همچنین از مزارع ، میادین خرید و فروش محصولات کشاورزی و کارخانجات رب گوجه فرنگی بازدید بعمل آوردند .

معاون بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران همچنین در گفتگو با خبرنگاران گفت : هنگامی که تولید مازاد محصول پیاز وارد بازار شد و ارام داشت صادر می شد قیمت خرید تمام شده سر مزرعه 3000 تا 3500بود .

وی افزودند : از15اسفند ماه98 تا 30 فروردین ماه 99 یک تعرفه گذاری شد که به ازای هر کیلوگرم پیاز باید 10000 تومان تعرفه صادراتی پرداخت شود .

دکتر معتمد بیان داشتند : این تعرفه صادراتی عملا باعث شد صادرات پیاز برای صادر کنندگان توجیه اقتصادی نداشته باشد و صادرات متوقف شد .

معاون بازرگانی سازمان مرکزی ایران تصریح کرد : حجم عظیم این محصول راهی بازار داخل کشور شد که متاسفانه با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی رستوران‌ ها، دانشگاه ها و سایر اماکن عمومی بازار کشور توان مصرف این محصول نداشت .

دکتر معتمد با بیان این نکته خوشبختانه تعرفه صادراتی از ابتدای اردیبهشت ماه برداشته شد گفت : اما به دلیل عرضه مستمر این محصول، شاهد رشد قیمت نبوده ایم به طوری که در حال حاضر قیمت پیاز سفید درجه یک هر کیلو 1000 تومان و پیاز درجه یک زرد 500 تومان می باشد .

وی در خاتمه گفت تداوم خرید توافقی پیاز تا متعادل شدن بازار این محصول خبر داد .

مشایخی مدیر تعاون روستایی جنوب کرمان هم اظهار کرد : سالانه 4 و نیم میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در هفت شهرستان جنوبی کرمان تولید و روانه بازار می‌شود.

مدیر تعاون روستایی جنوب کرمان عنوان کرد : این منطقه با سطح زیر کشت قریب 242 هزار هکتار، 29 درصد سطح از زیر کشت و حدود 67 درصد از مجموع تولید محصولات کشاورزی و دامی استان کرمان و همچنین قریب 4 درصد از تولید کشور را به خود اختصاص داده است و به تنهایی در 10 محصول کشاورزی رتبه نخست تا سوم تولید و سطح زیرکشت کشور را دارد.

تعداد مشاهده خبر42 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal