سخن روز /
سهم ارزشمند زنان روستایی در توسعه
1398/07/16
نقش اساسی که زنان و دختران در تضمین پایداری خانوارها و جوامع روستایی ، بهبود معیشت روستایی و بهزیستی کلی ایفا می کنند ، به طور فزاینده ای در جهان امروز شناخته شده است. زنان بخش قابل توجهی از نیروی کار کشاورزی ، از جمله کار غیررسمی را تشکیل می دهند و علاوه بر کارهای سخت و دشوار مربوط به امورخانه و خانه داری-که از آنها به عنوان کار بی مزد یاد می شود- در تولید محصولات مختلف کشاورزی ، امنیت غذایی و تغذیه و مدیریت زمین سهم قابل توجه و انکار ناپذیری دارند.
 
با این وجود و علیرغم مشارکت فعال زنان در کار و تولید حقوق این قشر زحمتکش از جهات مختلفی پایمال می شود و آنها دچار فقر و کمبودهای چند جانبه ای هستند.در حال حاضر فقر شدید گریبانگیر حدود یک میلیارد نفر از جمعیت کره زمین است که اکثر این قشر آسیب پذیر در مناطق روستایی زندگی می کنند و جزو کشاورزان خرد هستند این در حالی است که هشتاد درصد محصولات کشاورزی جهان توسط همین خرده زارعین تولید می شود.در این میان زنان روستایی با توجه به شرایط فرهنگی اجتماعی کشورهای آسیایی و آفریقایی از محرومیت های مضاعفی رنج می برند و علیرغم این که همتا و همپای مردان کار می کنند ، امکان بهره وری کمتری از اعتبارات و ایفای نقش در بازار و زنجیره ارزش غذایی دارند و در نتیجه دستمزد کمتر و سود اندکی عایدشان می شود.
 
موانع ساختاری اجتماعی، بافتارهای فرهنگی و هنجارهای تبعیض آمیز موجبات محدودیت و تضعیف قدرت تصمیم گیری زنان و دختران روستایی در حوزه مشارکت های سیاسی و اجتماعی را فراهم می کند زنان و دختران در مناطق روستایی از دسترسی برابر به منابع و دارایی های تولیدی وخدمات عمومی از جمله آموزش و مراقبت های بهداشتی و زیرساخت ها از جمله آب تمیز و لوازم بهداشتی برخوردار نیستند و بخش عمده ای از کار آنهادیده نمی شود و بدون حقوق است.ضمن این که به واسطه مهاجرت روز افزون جوانان از روستاها به مناطق شهری وظایف و کارهای آنها در مزارع و باغات روز به روز بیشتر و سنگین تر می شود. 

تأثیرات تغییر اقلیم ، همچنین دسترسی به منابع تولیدی و طبیعی ، نابرابری های جنسیتی موجود را در مناطق روستایی تقویت می کند. تغییرات آب و هوا بر درآمد و وضعیت رفاهی زنان ومردان به شیوه متفاوتی تاثیر می گذارند چه در زمینه تولید محصولات کشاورزی ، چه در زمینه امنیت غذایی و چه در حوزه هایی مانند بهداشت ، آب و منابع انرژی ، مهاجرت و حتی مصایب و اتفاقات ناشی از بلایای طبیعی. .
موضوع اصلی سال 2019: نقش زنان و دختران روستایی درمواجهه با تغییرات آب و هوایی
با توجه به اینکه جهان به تصمیمات و اقدام های موثر در برابر تغییرات روز افزون آب و هوا نیاز دارد، موضوع امسال به نقش مهمی که زنان و دختران روستایی در مواجهه با بحران های آب و هوایی ایفاد می کنند اختصاص دارد. این موضوع در اجلاس کنفرانس اقلیمی سازمان ملل که 23 سپتامبر 2019 در نیویورک برگزار شد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در سطح جهان از هر سه زن شاغل، یکی در بخش کشاورزی کار می کند.زنان در جمع آوری سوخت زیست توده،فرآوری دستی و سنتی مواد غذایی نقش دارند ضمن این که در خانه های فاقد آب لوله کشی بیش از 80% آب موردنیاز خانه توسط زنان و دختران تامین می شود.بنابراین وزمانی که منابع طبیعی و کشاورزی در خطر بلایای طبیعی و تغییرات شدید اب و هوایی هستند زنان روستایی در خط مقدم نبرد هستند.بطور مثال یک چهارم زیان ها و خسارات ناشی از بلایای ناشی از تغیییرات آب و هوایی در بازه زمانی 2016-2006 در کشورهای در حال توسعه مربوط به بخش کشاورزی بودندکه بطور ویژه و خاص بر امنیت غذایی و پتانسیل تولیدی زنان و دختران روستایی تاثیر گذاشته اند.
یکی از موثرترین راهها برای دستیابی به پیشرفت در کاستن تهدیدات ناشی از تغییرات آب و هوایی ، رسیدگی به نابرابری جنسیتی است. زنان توانمند ظرفیت و توان بالاتری برای پاسخگویی به تغییرات آب و هوایی دارند و نقش مهمی در اتخاذ فناوریهای موثر و کارآمد، گسترش دانش در مورد تغییرات آب و هوایی و ترغیب اقدامات عملی و راهگشا دارند. 
تعداد مشاهده خبر1587 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal