سخن روز /
استفاده ازتکنولوژی روز در حوزه کشاورزی:پهبادها
1398/06/31
امروزه فن آوری به بخش جدا نشدنی کشاورزی تبدیل شده است. استفاده از رایانه، تکنولوژی کنترل «جی پی اس»، شبکه اطلاعات، نرم افزارهای تحلیلی و همینطور پهبادها بیش از پیش رو به گسترش است. تا همین چند وقت پیش پهپاد ها فقط در زمینه نظامی مورد استفاده قرار می گرفتند ، اما امروزه کاربرد های فراوانی برای این نوع سیستم ها تعریف شده است که یکی از آن ها بهره گیری از پهپاد ها در زمینه کشاورزی مدرن است . جالب است بدانید در مقیاس جهانی تعداد کشاورزانی که از پهپاد ها در مزارع خود استفاده می کنند با نرخ ثابتی در حال رشد است . واقعیت این است که پهپاد ها پلتفرمی کم هزینه برای دوربین های هوایی به حساب می آیند و به کشاورزان اجازه می دهند با حداقل هزینه محصولات کشاورزی خود را تحت نظر بگیرند.
همانطور که می دانید وضعیت آب و هوایی جهان روز به روز در حال بدتر شدن است . از سوی دیگر روند رو به رشد جمعیت ساکن در کره زمین باعث افزایش چشمگیر در مصرف محصولات کشاورزی می شود . با توجه به چنین شرایطی انتظار می رود در آینده ای نزدیک تعداد بسیار زیادی از کشاورزان به استفاده از تکنولوژی پهپاد ها روی بیاورند و از این طریق بازدهی کار خود را افزایش دهند.

معایب استفاده از روش های رایج سم پاشی چیست؟
روش های رایج سم پاشی استفاده از نیروی انسانی همراه مخزن ، استفاده از تراکتور ها و ماشین های صنعتی مخصوص و هواپیماهای سم پاش میباشد. در روش نیروی انسانی ، تراکتورها و ماشین های صنعتی این کار زمان زیادی میبرد و آب زیادی نیز در ترکیب با سم به هدر میرود . همچنین تمامی محصولات به خوبی و یکدست سم پاشی نمیشوند. در روش استفاده از هواپیماهای سم پاش مقدار هزینه آن بسیار بالا است و مقدار زیادی سم نیز در اثر جریان هوا و باد به هدر میرود و به محصول نمیرسد.
 
مزیت استفاده از پهپاد کشاورزی چیست؟
*سرعت بالا در سم پاشی (سرعت این روش تقریبا 40 برابر روش نیروی انسانی و ماشین هاست .)
* سم پاشی یکدست با تنظیم شدت پاشش با توجه به ارتفاع و سرعت پرنده ، این کار را بسیار به صرفه تر نسبت به روش های قبل میکند. در این روش عدم نیاز به ترکیب سم با مقدار زیاد آّب مزیت بسیار مهمی بوده که به علت وجود نازل های مخصوص پاشش و ریز کردن ذرات سم به مقدار بسیار زیاد بیشترین بازدهی و جذب را ممکن می سازد.
*در پهبادها بر خلاف هواپیماهای سمپاش به علت نداشتن ارتفاع خیلی زیاد نسبت به محصول ،مشکل باد و هدر رفتن سم نیز برطرف شده است.
*قابلیت بهره گیری از امواج فراصوتی و لیزر های دقیق به پهبادها های مختلف اجازه می دهد ارتفاع خود را متناسب با سطح زمین و محدوده جغرافیایی تغییر دهند . همین توانایی اسکن کرن و برآورد فاصله پهپاد تا زمین باعث می شود این نوع سیستم ها در هر لحظه مقدار مناسبی از مایعات دلخواه از جمله سموم آفت کش را به سمت زمین پخش کنند . این روش باعث افزایش بهره وری فرایند سم پاشی می شود و میزان سموم نفوذ کرده به آب های زیرزمینی را تا جایی که امکان دارد کاهش می دهد.
*سم پاشی زمین های زراعی با استفاده از پهباد ها در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به سایر روش های سنتی انجام می شود .
. هزینه پرواز پهپاد بسیار کمتر از هواپیماها میباشد*

دیگر مزایای استفاده از پهبادها در حوزه کشاورزی
پهپاد ها می توانند در جهت تحلیل و تجزیه زمین های کشاورزی و خاک موجود در آن ها به کار گرفته شوند . به عبارت دیگر امروزه مولتی روتور هایی وجود دارند که نقشه های سه بعدی با دقت فوق العاده بالا تهیه می کنند و آن ها را در اختیار کشاورزان قرار می دهند .در ادامه نیز این نقشه ها مورد بررسی قرار می گیرند تا تجزیه و تحلیل وضعیت خاک ، فرایند فرسایش و میزان رطوبت موجود در آن با سهولت بیشتری صورت پذیرد . اطلاعات به دست آمده در این نوع بازرسی ها اهمیت بسیار زیادی در برنامه الگو های کاشت بذر دارند . جالب است بدانید حتی پس از اتمام فرایند کاشت بذر نیز این اطلاعات در زمینه آبیاری و مدیریت سطح نیتروژن موجود در خاک استفاده می شوند .

کاشت بذر
اگر چه هنوز کاشت بذر با استفاده از پهپاد ها به امری متداول تبدیل نشده است ، با این حال بعضی از برند های تولید کننده پهپاد مدل هایی را مخصوص این کار طراحی کرده اند . این گونه سیستم ها می توانند غلاف های حاوی دانه را به سمت زمین های زراعی شلیک کنند و مواد مغذی را داخل خاکی که از قبل آماده شده است بکارند . لازم به ذکر است که این روش هزینه های کاشت بذر را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد و در مدت زمان کوتاه تری به پایان می رسد .
 
نظارت
یکی از بزرگترین مشکلاتی که اکثر کشاورزان با آن روبرو هستند عدم توانایی در نظارت صحیح بر زمین های وسیع است . این مشکل در حال حاضر با توجه به ظهور الگو های آب و هوایی غیر قابل پیش بینی بیشتر از قبل به چشم می آید و باعث افزایش ریسک و هزینه نگهداری از محصولات در حال رشد می شود . در چنین شرایطی استفاده از مولتی روتور ها و تصاویر تهیه شده از آن ها راه حل منطقی به نظر می رسد . زمانی که این تصاویر در قالب یک انیمیشن کوتاه پشت سر هم نمایش داده می شوند ، می توانند فرایند دقیق رشد محصولات و تغییرات به وجود آمده در آن ها را نشان دهند . بنابراین نظارت دقیق بر زمین های کشاورزی با استفاده از پهپاد ها می تواند ناکارآمدی تولید را مشخص کند و به مدیریت هر چه بهتر محصولات منتهی شود .


آبیاری
پهپاد های مجهز به سنسور های حرارتی یا مادون قرمز به راحتی می توانند بخش هایی از زمین که خشک شده اند را تشخیص دهند . به این ترتیب به قسمت های مشخص شده بی درنگ رسیدگی می شود و آبیاری آن ها به موقع و با دقت بالایی صورت می پذیرد .
 
ارزیابی سلامت محصولات
بعضی از پهپاد ها از طریق تابش نور مادون قرمز قابل مشاهده به محصولات کشاورزی می توانند آن ها را اسکن کنند . پس از آن دستگاه های پردازش نور داخلی مقادیر نور سبز و نزدیک به مادون قرمز منعکس شده از گیاهان را مشخص می کنند .
اطلاعات به دست آمده از این پردازش ها نیز به منظور تهیه تصاویر چند طیفی مورد استفاده قرار می گیرند و وضعیت سلامت محصولات را شرح می دهند . علاوه بر آن مقایسه این گونه تصاویر در بازه های زمانی مختلف امکان پیش بینی سلامت گیاهان را فراهم می کند و در صورت تشخیص بیماری، در طول فرایند برنامه ریزی و مدیریت درمان به شما کمک می کنند .
 
معایب استفاده از پهپاد ها در کشاورزی
*محدوده عملیاتی و مدت زمان پرواز
علاوه بر تمام مزایایی که ذکر کردیم ، استفاده از پهپاد ها در کشاورزی معایبی نیز دارد . بسیاری از پهبادها پس از هر بار شارژ کردن مدت زمان پرواز بین 20 دقیقه تا 1 ساعت را فراهم می کنند که طبیعتا کافی نیست .
این محدودیت زمانی باعث می شود پهپاد تنها بتواند محدوده کوچکی را پوشش دهد و دوباره برای شارژ شدن بازگردد . محدوده پرواز نیز یکی دیگر از مشکلات رایج است که در صورت ثابت ماندن خلبان باعث کاهش شعاع محدوده عملیاتی و در نتیجه کوچک تر شدن آن می شود . البته پهباد هایی وجود دارند که مدت زمان بیشتر و محدوده عملیاتی وسیع تری را فراهم می کنند ، اما با قیمت های فوق العاده بالا به فروش می رسند .

*وابستگی شدید به شرایط جوی
برخلاف هواپیما های بزرگ ، پهپاد ها در برابر شرایط آب و هوایی فوق العاده حساس هستند . به عنوان مثال اگر باد های شدید در حال وزیدن باشند یا آب و هوای بارانی بر محیط حاکم باشد ، شما نمی توانید از پهپاد برای بازرسی زمین های زراعی استفاده کنید .
 
*هزینه خرید
معمولا پهپاد هایی که به منظور استفاده در مصارف کشاورزی طراحی می شوند دارای ویژگی ها و قابلیت های خاصی هستند که طبیعتا باعث افزایش قیمت آن ها می شود . به طور کلی قیمت یک پهباد با توجه به سخت افزار، نرم افزار، ابزار ها و سنسور های به کار رفته در آن مشخص می شود .
بنابراین شما می توانید مدل هایی با حداقل تجهیزات را خریداری کنید ، اما نتیجه مورد نیاز خود را به دست نخواهید آورد . در عوض پرداخت هزینه زیاد برای پهباد های مجهز به سخت افزار ها و نرم افزار های لازم برای کشاورزی می تواند در بلند مدت یک سرمایه گذاری هوشمندانه تلقی شود .
 
*دانش و مهارت در استفاده
تصاویری که توسط پهپاد ها تهیه می شوند باید توسط متخصصین کاربلد مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا اطلاعت مفید و کاربردی از آن ها استخراج شود . این بدین معناست که یک کشاورز معمولی و فاقد مهارت های لازم باید آموزش های لازم را پشت سر بگذارد و یا پرسنلی متشکل از افراد ماهر و آشنا به نرم افزار های تحلیلی را برای این کار استخدام نماید . در غیر این صورت پردازش صحیح تصاویر تقریبا غیر ممکن خواهد بود .
ترجمه:حسین یعقوبی
منبع:
https://www.sensefly.com › industry › agricultural-drones-industry
تعداد مشاهده خبر1546 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:3 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal