سخن روز /
معاون وزیرجهاد کشاورزی خبرداد:
اتحادیه ملی گیاهان دارویی کشور تشکیل می شود
1397/11/21
معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشوردرحاشیه " نشست هیئت موسس اتحادیه ملی کشاورزی تخصصی محصولی گیاهان دارویی" با تشریح اهمیت توجه به بحث گیاهان دارویی گفت: چشم انداز سازمان تعاون روستایی ایران تشکیل اتحادیه ملی گیاهان دارویی با هدف اثر گذاری در فرآوری و توسعه صادرات این محصول راهبردی و اشتغالزایی می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، با توجه به جایگاه و نقش زنجیره تأمین محصولات گیاهان دارویی در شبکه تعاونی ها و اتحادیه های روستایی و کشاورزی ، پس از برگزاری جلسات متعدد و تعامل با مدیران و فعالان این حوزه در زیر بخش ها ، معاونت ها و سازمانهای مرتبط تخصصی ، تشکیل تعاونی های مرتبط به ویژه راه اندازی اتحادیه ملی کشاورزی تخصصی محصولی گیاهان دارویی را در دستور کار خود قرار داد و با پیگیری های انجام شده ، جلسه هیأت مؤسس اتحادیه مذکور دربهمن ماه با دعوت از نمایندگان شرکتها و اتحادیه های ملی واستانی فعال در حوزه کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی و همچنین معاونت های تخصصی وزارت متبوع، در محل سازمان مرکزی تعاون روستایی برگزار گردید.
دکتر حسین شیرزاد در این جلسه عنوان نمود: جایگاه و نقش گیاهان دارویی به عنوان مولد ارزش افزوده اقتصادی بخش کشاورزی و همچنین با توجه به توان رقابت این محصول در بازارهای جهانی و صادرات فرآورده های گیاهی و ... ، ساماندهی تولید ، توزیع ، فرآوری ، تجاری سازی ، بازار و صادرات محصولات و خدمات در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است. 
مدیر عامل سازمان تعاون روستایی کشور افزود: در حال حاضر میزان تجارت جهانی گیاهان دارویی بیش از 107 میلیارد دلار می باشد که طبق پیش بینی انجام شده توسعه تجارت گیاهان دارویی این رقم تا سال 2025 به بیش از450 میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد و در همین راستا ارزش صادرات زعفران در سال 1396 به میزان 325 میلیون دلار و ریشه شیرین بیان به میزان 42 میلیون دلار از سهم صادرات را با مقصد کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده و گیاهان دارویی یک صنعت نوظهور با رشد سالانه متوسط 15.5 درصد می باشد.
وی از ویژگیهای شاخص گیاهان دارویی در حوزه مرتعی به ارگانیک بودن محصولات ، ارزش محصولی و کیفی گیاهان دارویی در عرصه های آبی و خاکی ، جلوگیری از برداشت بی رویه ، کمک به حفظ آب و خاک ، تأمین معیشت جوامع محلی، توسعه پایدار محیط زیست ، افزایش پوشش گیاهی ، کاهش روان آبها و فرسایش و... اشاره نمود.
این مقام مسئول با توجه به اهمیت و جایگاه محصولات گیاهان دارویی در کشور، گفت: برنامه ساماندهی، الویت بندی، تولیدکنندگان و بهره برداران گیاهان دارویی به عنوان یکی از برنامه های اصلی سند ملی گیاهان دارویی در سالهای اخیر مطرح می باشد و در همین راستا با برنامه ریزی در خصوص همکاری های بین بخشی با معاونت امور باغبانی (مجری طرح ملی گیاهان دارویی)، تفاهم نامه همکاری های مشترک منعقد و پس از آن طی جلسات متعدد ، فراهم سازی زمینه های سازماندهی و تشکیل تعاونی های گیاهان دارویی ، بعنوان اولویت های تفاهم نامه در دستور کار سازمان قرار گرفت.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: با اقدامات انجام شده در وضعیت کنونی نزدیک به تعداد 30 تعاونی و دو اتحادیه استانی در حوزه گیاهان دارویی با ترویج کشاورزی قراردادی، هماهنگی و همکاری زیر بخش های تخصصی در استانهای کشور سازماندهی و تشکیل گردیده است و چشم انداز سازمان تعاون روستایی ایران تشکیل اتحادیه ملی گیاهان دارویی با هدف اثر گذاری در فرآوری و توسعه صادرات این محصول راهبردی و اشتغالزایی می باشد.
وی تصریح کرد: اولین گام در تحقق برنامه ، جمع آوری اطلاعات و شناسایی ظرفیت های تعاونی ها و تشکل های تحت پوشش سازمان در حوزه تولید ، فرآوری ، بسته بندی ، بازرگانی و صادرات گیاهان دارویی بود که این امر در قالب گزارشهای مربوطه از استانها اخذ گردیده است.
 
دکتر شیرزاد براساس آمار جمع آوری شده از21 استان کشور نیز اعلام کرد: در حال حاضر تعداد 209 شرکت تعاونی از مجموع شرکت های تحت پوشش شبکه تعاونی ها ، به تفکیک 83 تعاونی تولید (معادل 40درصد) ، 77 تعاونی روستایی (معادل 37درصد) ، 37 تعاونی کشاورزی (معادل 17درصد) و 12 تعاونی روستایی زنان (معادل 6درصد) در زمینه تولید ، جمع آوری و بازاریابی محصولات گیاهان دارویی در سطح کشور فعال می باشند.
وی افزود: همچنین تعداد 102 هزار880 نفر تولیدکننده و بهره بردار در سطح شبکه تعاونی های کشور، در حوزه کشت گیاهان دارویی در سطح 50 هزار و 141 هکتار فعال می باشند که تولید سالیانه آن به میزان 17 میلیون و 715 هزار 467 کیلوگرم و از این میزان، 4 میلیون و903 هزار427 کیلوگرم به صورت مستقیم و یا جمع آوری شده توسط اعضاء این تعاونی ها تولید می شود و در بین محصولات متنوع گیاهان دارویی حدود 69درصد از مجموع سطح زیر کشت ، به محصول زعفران اختصاص دارد و استان خراسان رضوی با 97درصد از سطح کشت، بالاترین رتبه را دارا می باشد.همچنین محصول گل محمدی با 18 درصد سطح زیر کشت بعد از زعفران در رتبه دوم قرار دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تعداد 47 تعاونی معادل 30درصد کل تعاونی ها بصورت مستقیم در امر تولید و جمع آوری این محصولات اقدام میکنند که به ترتیب 21 تعاونی کشاورزی ، 15 تعاونی تولید ، 9 تعاونی روستایی زنان و2 تعاونی روستایی، حدود شش درصد از تولید کنندگان و بهره برداران گیاهان دارویی در شبکه تعاونیها در تولید مستقیم نقش دارند که در مجموع حدود بیست درصد از سطح زیر کشت کل را به خود اختصاص می دهند. از این تعداد ، 72 درصد آنها در تعاونیهای کشاورزی فعال می باشند.
دکتر شیرزاد خاطرنشان کرد: برای خلق ارزش بیشتر باید از چمبره عرقیات و صادرات آن خارج شویم و به تولید اسانس ها و مواد موثر پایه بپردازیم چرا که مشکل ما عدم تطابق محصولات تولیدی داخل با نیاز بازار جهانی است و باید توجه کرد که باقیمانده سموم صنعت گیاهان دارویی را آزار میدهد بنابراین کیفیت مهمترین مسئله است و متاسفانه مکانیزاسیون و تامین مالی گیاهان دارویی بدوی و عقب افتاده است.
وی افزود: تدوین قواعد، استانداردهای ملی ، برند سازی، اتصال با نهادهای تجاری بزرگ کشاورزی قراردادی، تقویت خرده بازارها، کشف بازارهای جدید، تدوین استانداردهای صادراتی و تاسیس آزمایشگاههای مادر و آکرودیته بسیار حائز اهمیت هستند.
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور با تاکید بر اهمیت تروین استاندارد تولید کشت اظهار داشت: ما نیاز به تدوین استانداردهای اجباری پیشا کشت و پساکشت گیاهان دارویی می باشیم چراکه نظام بهره برداری گیاهان دارویی ساختاری کهنه دارد و به همین علت به سادگی در زنجیره ها قرار نمیگرد.
این مقام مسئول در پایان اظهار داشت: تشکیل اتحادیه ملی کشاورزی تخصصی محصولی گیاهان دارویی با هدف اثرگذاری در تأمین و توزیع نهاده ها ، حمایت از تولید و تولید کننده ، مهندسی کشت ، تأمین زنجیره ارزش ، ارتقاء تولید و فرآوری از طریق سرمایه گذاریهای زیربنایی، تثبیت و نرخ گذاری محصولات ، توسعه صادرات و... مورد پیگیری و اقدام قرار گرفته و علاوه بر این با تشکیل این اتحادیه پیش بینی می شود اهدافی نظیر راهبری واشتغالزایی ، حضور در ساختارهای بورس ، برند و تجاری سازی ، راه اندازی سامانه های اطلاعات مربوط به وضعیت تولید و بهره برداری و نیز شناسایی گونه های موجود ، تقویت صنوف تخصصی و تعامل با شرکتهای دانش بنیان و مؤسسات تحقیقاتی نیز محقق خواهد گردید.
در جلسه هیئت موسس اتحادیه ملی کشاورزی تخصصی محصولی گیاهان دارویی که دربهمن ماه در محل سازمان مرکزی تعاون روستایی برگزار شد ، برنامه ها و اقدامات انجام شده توسط مجری طرح ملی گیاهان دارویی، دفتر بهره برداری محصولات فرعی مرتع سازمان جنگلها، مراتع و آبخیز داری، دفتر توسعه ، آموزش و ترویج تعاونیها و تشکلهای سازمان مرکزی تعاون روستایی ، مدیران عامل اتحادیه های ملی روستایی و کشاورزی ، تولید روستایی ، باغداران و نمایندگان منتخب اتحادیه های استانی و شرکتهای تعاونی مرتبط با تولید ، صادرات و ... گیاهان دارویی برای نمایندگان منتخب شرکتها و تحادیه های ملی ، استانی و شهرستانی شرکت کننده ارائه گردید. 
در این جلسه، نمایندگان تعاونیها و اتحادیه های فعال در زمینه گیاهان دارویی به عنوان متقاضیان عضویت در اتحادیه در شرف تاسیس گیاهان دارویی و معاونتهای تخصصی ذیربط در وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه های سراسری حضور داشته که بررسی اهداف و حدود عملیات، تعیین ارزش هر سهم ، بررسی اساسنامه و زمان و نحوه برپایی مجمع عمومی که مورد تصمیم گیری قرار گرفت.
از میان نمایندگان حاضــر در جلسه، تعداد 7 نفر مدیران عامل تعاونی ها و اتحادیه ها به عنوان هیأت مؤســس انتخاب و پس از رأی گیری ،رزاقی از اتحـادیه مرکزی تعـاونی های تولیـد روســتایی ، اســکنـدری از اتحادیه مرکزی تعاونی های روســتایی و کشاورزی، مصــطفی لو از اتحادیه سراسـری باغـداران و مجیـدی زاده از تعاونی های تولید آران و بیدگل کاشان با اکثریت آراء به عنوان هیـأت مؤسـس ، مسـئولیت فراهم سازی زمینه های شـکل گیری اتحادیه ملی گیاهان دارویی را عهـده دار شدنـد .
تعداد مشاهده خبر173 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:2 :3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal