سخن روز /
‍ آغاز ارسال محموله‌های پرتقال طرح تنظیم بازار میوه به استان‌های مختلف کشور
1397/10/26

آغاز ارسال محموله‌های پرتقال طرح تنظیم بازار میوه به استان‌های مختلف کشور

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، در چارچوب طرح تنظیم بازار میوه روزهای پایانی سال و شب عید 98 و باتوجه به برنامه زمانبندی مصوب کمیته ملی راهبردی، از امروز فرآیند بارگیری و حمل پرتقال از استان مازندران به مقصد استان‌های سراسر کشور آغاز شده است.

دکتر شیرزاد رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی، گزارش کاملی از نحوه تأمین پرتقال طرح تنظیم بازار میوه روزهای پایانی سال ارایه نمود. معاون وزیر جهادکشاورزی ضمن تأکید بر تأمین کامل میزان 30 هزار تن پرتقال تامسون مصوب کمیته راهبردی اظهار داشت: با توجه به اعلام نیاز استانها این مقدار پرتقال تأمین شده حدود بیست درصد بیشتر از سرجمع تقاضای مناطق مختلف کشور - بمیزان 26750 تن - بوده است که حمل آنها طبق برنامه‌ریزی دقیق انجام شده از روز 27 دیماه به مقصد 22 استان کشور آغاز خواهدشد.

دکتر شیرزاد در پاسخ به پرسش خبرنگار پیرامون چگونگی ساماندهی ناوگان حمل و نقل محموله‌های پرتقال طرح تنظیم بازار از مبدأ استان مازندران تصریح کرد: از طریق اخذ استعلام بها و تعیین تعرفه حمل و نقل جاده ای و پس از برگزاری مناقصه عمومی، انجمن صنفی کامیونداران استان مازندران به عنوان پیمانکار اصلی جهت حمل محموله‌های پرتقال شمال انتخاب شده، در عین حال مذاکرات لازم با شرکت جهاد نصر و تعدادی از شرکتهای معتبر حمل و نقل به عمل آمده تا در ایام پرترافیک و زمان پیک حمل و نقل، از ناوگان تحت پوشش آنها نیز بمنظور تأمین کامیونهای مورد نیاز با همان تعرفه مصوب استفاده بهینه بعمل آید.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: حمل محموله پرتقال بطور کامل با کامیونهای یخچالدار صورت گرفته و روزانه حدود 50 الی70 دستگاه کامیون، هر یک با میانگین ظرفیت 20 تن، کار انتقال حدود 30 هزار تن پرتقال تامسون را بمدت حدود یک ماه برعهده خواهند داشت. مسئول اجرای طرح تنظیم بازار میوه 98-97 کشور در خصوص پراکنش توزیع و ذخیره‌سازی پرتقال در استانهای مختلف گفت : استانهایی نظیر تهران، اصفهان، آذربایجان‌های غربی و شرقی، البرز و خراسان رضوی بترتیب از 4500 تا 1500 تن حائز رتبه‌های اول تا ششم در این زمینه هستند.

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ارتباط با فرآیند تأمین و آماده سازی پرتقالهای طرح تنظیم بازار تصریح کرد: اتحادیه شرکت‌های تعاونی باغداران ایران با همکاری اتحادیه باغداران مرکبات استان مازندران و اتحادیه سراسری تعاون روستایی وکشاورزی ایران وظیفه اصلی تأمین و توزیع پرتقالها را برعهده داشته که پس از مراحل اولیه خرید، در 13 شهرستان استان مازاندران و در 134 مرکز سورتینگ، اقدام به ذخیره‌سازی جهت حمل به نقاط متعدد کشور نموده‌اند.

دکتر شیرزاد خاطرنشان کرد: این پرتقالها پس از درجه‌بندی (سورت)، واکس و بسته‌بندی از محل سورتینگ ها با نظارت سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکت بازرسی IGI و در حضور نماینده اتحادیه تعاونی روستایی استان‌های مقصد بارگیری و حمل خواهند شد. دکتر شیرزاد در زمینه کیفیت و اندازه پرتقالهای تامسون اعلام داشت: براساس مصوبه کمیته ملی راهبردی تنظیم بازار میوه، سایز پرتقالهای تامسون از 190 الی 300 گرم با 10 گرم تلرانس تعیین گردیده که بحول و قوه الهی و با توجه به شرایط اقلیمی مناسب سال جاری در استان مازندران از کیفیت مطلوبی برخوردار خواهند بود. شیرزاد همچنین در ارتباط با تأمین پرتقال والنسیای جنوب نیز عنوان کرد: انشاءا.. طی هفته آینده ضمن برگزاری جلسه ویژه کمیته ملی راهبردی و اتخاذ تصمیم در خصوص جزئیات نحوه تأمین حدود 10 هزار تن پرتقال جنوب، عملیات اجرایی آن نیز آغاز خواهد شد.

شایان ذکر است بموجب ابلاغیه وزیر محترم جهادکشاورزی و مطابق تصمیمات "کمیته ملی راهبردی طرح تنظیم بازار میوه" مقرر است میزان 30 هزار تن پرتقال تامسون شمال و 10 هزار تن والنسیای جنوب با 20 درصد ذخیره احتیاطی توسط شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی کشور و با مدیریت اجرایی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، تأمین و در روزهای پایانی سال با نظارت کمیته‌های راهبردی استانی توزیع شوند.

تعداد مشاهده خبر188 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal