سخن روز /
دکتر شیرزاد در جلسه توشیح تفاهم نامه با هولدینگ کشاورزی حامی (مرکز اقتصاد مقاومتی)
حضور هلدینگ ها و شرکت های تأمین کننده منابع مالی در جهت توسعه تکنولوژی و کاهش مخاطرات فعالیت های کشاورزی با هدف نیل به توسعه پایدار و تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تثبیت اقتصاد مقاومتی، اقدام خجسته و مبارک برای بخش کشاورزی است.
1397/09/09
تفاهم نامه همکاری برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی بین سازمان مرکزی تعاون روستایی و مرکز اقتصاد مقاومتی سپاه پاسداران امروز در محل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران حسین شیرزاد‌ مدیرعامل‌ سازمان مرکزی تعاون روستایی در مراسم امضاء تفاهم‌نامه توانمندسازی‌ تشکل‌های تعاون روستایی و کشاورزی در راستای اشتغالزایی‌ مولد و پایدار در روستاها و مناطق کمتر برخوردار با مرکز اقتصاد مقاومتی بنیاد تعاون سپاه، اظهار داشت: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری و مزیت های جدیدی که در توسعه و عمران مناطق محروم و دور افتاده روستایی و مرزی وجود دارد مرکز اقتصاد مقاومتی بنیاد تعاون سپاه با همکاری سازمان تعاون روستایی در عرصه تکنولوژی‌های نوین و انتقال آن به مناطق روستایی و اراضی‌ کشاورزی پیشتاز شدند تا با استفاده از این طرح‌ها بتوانند در پهنه‌های کشاورزی و روستایی مناطق دور افتاده به اقشار محروم کمک کنند.

وی افزود: توسعه این طرح‌ها عاملی در جهت کاهش ریسک فعالیت‌های تولیدی در مناطق روستایی است و می‌تواند نویدبخش‌ حرکت‌های آینده‌ساز شبکه تعاونی در مناطق روستایی و محروم باشد.

شیرزاد ادامه داد: شبکه بزرگ تعاون روستایی کشور با بیش از 6 هزار تعاونی و 4 و نیم میلیون عضو می‌تواند نقش بزرگی در توسعه پایدار کشاورزی ایفا کند.

مدیرعامل‌ سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به اینکه 3 و نیم میلیون هکتار از بهترین اراضی غلات‌ در اختیار شبکه تعاون روستایی است بیان کرد: تعاون روستایی بیش از 3 هزار فروشگاه‌ عرضه محصول اساسی و کالاهای مصرفی و 3 هزار و 800 فروشگاه سوخت دارد ضمن آن که در خریدهای‌ توافقی و تضمینی فعالیت می کند.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، شبکه تعاون روستایی، اتحادیه‌‌های شهرستانی و استانی در اعماق روستاهای‌ کشور به طور مستمر به کار خدمات و فرآیند‌های حمایتی پس از تولید و پیش از تولید مشغول است.

وی ادامه داد: برای ایجاد تکنولوژی‌های نوین نیاز داریم که ریسک فعالیت‌های تولیدی را کاهش دهیم‌ از این رو کاهش ریسک تنها با همکاری شرکت حامی اقتصاد تعاون سپاه میسر خواهد بود. شرکت حامی اقتصاد به انتقال تکنولوژی،مزارع پایلوت و یک مدل الگویی‌ از نظام ترویجی و توسعه‌ای خواهد پرداخت و در این بین شبکه عظیم تعاون روستایی به سبب دارا بودن پتانسیل و زیرساخت‌های لازم می تواند نقش ویژه ای را در اجرای طرح ها بر عهده بگیرد.

مدیرعامل‌ سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به اینکه حضور پررنگ‌ نهادهای شرکت سرمایه تأثیر بسزایی در کاهش ریسک این فعالیت‌ها دارد گفت: تعاون روستایی همراه با شرکت حامی اقتصاد می‌تواند در ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری سهم بالایی داشته باشد.

شیرزاد با اشاره به اینکه هدف شرکت حامی سرمایه اقتصاد سوددهی‌ نیست افزود: شرکت حامی سرمایه‌ اقتصاد تنها به دنبال حمایت و اشتغالزایی در مناطق روستایی، عشایری و محروم است چراکه حاشیه سود درصورت پایداری اقتصادی طرح مفهوم پیدا می کند.

به گفته وی؛ پایداری شاخص‌های اقتصادی در این مدل بسیار مهم است. توسعه کشت الگویی یا توسعه طرح‌های الگویی در بستر شرکت‌های سهامی - زراعی و تعاونی‌های تولید فراهم شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه این نوع سرمایه‌گذاریها به سبب تازگی دانش و تکنولوژی‌ آن پر مخاطره است، افزود: این در حالی است که شرکت سرمایه حامی اقتصاد با اهداف محرومیت‌زدایی مناطق محروم، بهبود استاندارد، ایجاد اشتغال و جلوگیری از خالی شدن سکنه‌ روستاها این نوع ریسک را پذیرفته است.

شیرزاد‌ تصریح کرد: امضای تفاهم‌نامه میان سازمان مرکزی تعاون روستایی با شرکت حامی اقتصاد می‌تواند فصل نوینی از همکاری‌ها برای شکوفایی کشاورزی در فضای پر ریسک و پر مخاطره‌ای باشد که از سوی استکبار جهانی تحمیل شده است.

به گفته وی شبکه بزرگ تعاون روستایی به سبب دارا بودن نیروی کار مناسب می‌تواند مکمل خوبی برای توسعه بخش کشاورزی در کنار شرکت حامی اقتصاد باشد.

تعداد مشاهده خبر218 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal