سخن روز /
معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
نقش بی بدیل سازمان مرکزی تعاون روستایی درتوزیع آرد روستایی کشور
1397/07/17
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، نقش سازمان مرکزی تعاون روستایی در توزیع آرد روستایی در آبادی های صعب العبور، کمتر برخوردار و محروم کشور را انکار ناپذیر می داند.

به اعتقاد وی، با عنایت به گستردگی شبکه تعاونی روستایی ایران در اقصی نقاط کشور و حتی در آبادی ها و روستاهای کم جمعیت بصورت نهادهای تعاون روستایی، در سنوات گذشته بیشتر اقلام کالاهای مصرفی و نهاده های کشاورزی و سوخت مورد نیاز روستانشینان توسط این تعاونیهای روستایی تامین و توزیع می شده است .

وی ادامه داد: حضور موثر این تعاونیها در آبادی ها و سکونتگاه های روستایی در زمان جنگ تحمیلی نیز در توزیع اقلام سهمیه ای بسیار مشهود و موثر بوده، در همین راستا و در دهه 1380 نیز شبکه تعاونیهای روستایی کشور بدلیل توانمندیهای ذاتی عهده دار این مسئولیت مهم شد. بطوریکه با کمترین چالش یا نقصانی، توزیع آرد خام خانه پز و خبازی در روستاها با همکاری شورای روستا در شبکه تعاونیهای روستایی کشور انجام می پذیرفت.

دکتر شیرزاد معتقد است، در 3 سال گذشته شرکت بازرگانی دولتی ایران عملیات توزیع آرد روستایی را به ارگانهای دیگری واگذار کرده و این مسئله، نقش پیشرو و سازنده شبکه تعاونی های روستایی کشور در توزیع آرد روستایی را کم رنگ نموده است. این در حالی است که شرکتهای تعاونی روستایی در اکثر روستاهای ایران دارای انبار، فروشگاه توزیع سوخت، فروشگاه های مصرف و نیروی انسانی ماهر و با تجربه می باشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در حال حاضر در بیش از 21305 روستا از 62284 روستای کل کشور (یعنی حدود 34درصد از روستاهای کشور) ، حجم قابل توجهی معادل 434502 تن آرد روستایی از کل 756619 تن یعنی معادل 57درصد در شش ماهه اول سالجاری توسط شرکتهای تعاونی روستایی کشور بین روستاییان توزیع شده است.

این مقام مسئول در ادامه یادآوری کرد: در این میان استانهایی که بیشترین روستاها را تحت پوشش توزیع آرد در شبکه تعاونی روستایی کشور قرار داده اند، عبارتند از: استان سیستان و بلوچستان با 3600 روستا و آبادی ،استان فارس 2640 روستا و آبادی ، استان گیلان 2319 روستا ،خراسان رضوی 1781 روستا ، آذربایجانغربی 1640 روستا ، کردستان 1540 روستا ، لرستان 1531 روستا و استان خوزستان با حدود 1000 روستا و آبادی تحت پوشش توزیع آرد روستایی قرار گرفته اند. قابل ذکر است، اکثر روستاهایی که آرد آنها توسط شبکه تعاون روستایی کشورتوزیع میشود بیشترین فاصله را از جهت بعد مسافت با مرکز شهرستان داشته و از آبادی ها و روستاهای کمتر برخوردار و محروم کشور محسوب می شوند.

شیرزاد در پایان گفت ، سازمان مرکزی تعاون روستایی با همکاری شبکه عظیم تعاون روستایی کشور این آمادگی را دارد تا همچنان استوار همیار دلسوز و بی توقع شبکه توزیع آرد روستایی کشور باشد و حداقل اینکه کشور را نباید از ظرفیت توزیعی نهفته در بطن شبکه تعاون روستایی ایران محروم نمود.
تعداد مشاهده خبر180 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal