سخن روز /
توسط معاون وزیر جهاد کشاورزی تشریح شد؛
«جایگاه سازمان تعاون روستایی در سند ملی گیاهان دارویی کشور»
1397/07/15
تفاهم نامه مشترک میان سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به منظور ساماندهی تولید کنندگان و بهره برداران گیاهان دارویی ، بویژه با تاکید بر تقویت و پویایی " زنجیره تامین " و توسعه کشاورزی در قالب تعاونی ها و تشکل های کشاورزی منعقد شد و در همین راستا بدنبال تصویب سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن، فصل جدیدی در تثبیت همکاری های مشترک در کشت و صنعت گیاهان دارویی فراهم گردیده است.

دکتر حسین شیرزاد، معاون وزیر و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اعلام این خبر گفت: سرزمین ایران کشوری ممتاز و از نظر غنای گیاهی و تنوع زیستی دارای 11 اقلیم از 13 اقلیم شناخته شده جهانی است و بر اساس نظر گیاه شناسان و پژوهشگران، تعداد گونه‌های گیاهی ایران در حدود 8 هزار مورد است که از نظر تنوع گونه ای حداقل دو برابر قاره اروپا ست.
وی خاطر نشان ساخت: تحقیقات نشان داده است که بیش از 2هزار و 300 گونه از گیاهان کشور دارای خواص دارویی، عطری، ادویه ای و آرایشی – بهداشتی هستند و یکهزار و 728 گونه از این گیاهان به عنوان گیاهان بومی(ENDEMIC) ایران و منحصراً در سرزمین ایران رویش کرده و به عنوان یک ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می شوند.
دکتر حسین شیرزاد با اشاره به افزایش حجم تجارت گیاهان دارویی از 60 میلیارد دلار در سال 1996 به 100 میلیارد دلار در سال 2010 و پیش بینی بانک جهانی در سال 2050 گردش مالی و تجارت جهانی متمرکز و مبتنی بر گیاهان دارویی و دارو های گیاهی به حدود 5 هزار میلیارد دلار خواهد رسید،خاطرنشان کرد: ساماندهی تولید کنندگان و بهره برداران گیاهان دارویی در قالب تعاونی ها و تشکل های کشاورزی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
شیرزاد با اشاره به اینکه هدف سازمان مرکزی تعاون روستایی ، سازماندهی بهره‌برداران و فعالین زنجیره کامل گیاهان دارویی و نیز توانمندسازی جوامع محلی و بهبود معیشت پایدار آنان از طریق اقتصادی کردن طرحهای منابع طبیعی است ، تأکید داشت: تشکیل تعاونی‌ها و اتحادیه‌های تخصصی و محصولی منابع طبیعی و گیاهان دارویی با همکاری و هماهنگی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در دست اقدام و برنامه ریزی قرار دارد.
وی افزود: در همین راستا، راه اندازی و تشکیل تعاونی های گیاهان دارویی یکی از مهمترین اقدامات سازمان تعاون روستایی ایران محسوب می شود و خوشبختانه تاکنون 32 شرکت تعاونی تخصصی در کشور تاسیس شده‌اند.
این مقام مسئول گفت: ایجاد اتحادیه ملی گیاهان دارویی تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی یکی دیگر از چشم انداز های این سازمان به منظور ساماندهی تولید کنندگان و بهره برداران گیاهان دارویی است.
شیرزاد با اشاره به اینکه اجرای سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی می تواند تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی کشور ایفا کند، افزود: تولید محصولات راهبردی از جمله (گیاهان دارویی)باعث رشد تولید ناخالص ملی در برنامه ششم توسعه و اجرایی کردن بخشی از برنامه اقتصاد مقاومتی خواهد شد.
وی با بر شمردن اقدامات صورت گرفته در راستای ساماندهی تولید کنندگان و بهره برداران گیاهان دارویی،اظهار داشت: به منظور برآورد نیروی انسانی شاغل در این حوزه و طراحی عملیات ساماندهی بهره برداران در قالب نهادها ، تشکل ها و تعاونی ها، با هماهنگی معاونت برنامه ریزی و مرکز آمار ایران، سازمان مبادرت به تهیه آمار و پردازش اطلاعات نیروی انسانی این بخش کرده است.
حسین شیرزاد همچنین افزود: در همین راستا ، شناسایی نیازهای آموزشی و اجرای دوره های آموزشی تخصصی تولیدکنندگان و بهره برداران گیاهان دارویی یکی از مهمترین اقدامات سازمان تعاون روستایی ایران محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: سازمان مرکزی تعاون روستایی برای متقاضیان تشکیل تعاونی و یا سایر تشکل های گیاهان دارویی ، بر اساس شاخص های تعیین شده و در چهارچوب قوانین و مقررات و احراز شرایط لازم ، مجوز فعالیت صادر می نماید .
شیرزاد با اشاره به اینکه سازمان تعاون روستایی با هماهنگی معاونت باغبانی در حوزه بازرگانی ، از طریق برنامه ریزی برای بازرگانی و بازاررسانی محصولات و برگزاری نمایشگاهها ، جشنواره ها ، ایجاد بازارچه ها و غرف عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در میادین عرضه ، زمینه های لازم برای ورود مستقیم به بازارهای داخلی و خارجی را فراهم می کند،گفت: یکی از خدمات فنی و پشتیبانی از تعاونی های گیاهان دارویی، تهیه و توزیع بذور این گونه های گیاهی بوده که معاونت فنی و بازرگانی سازمان مرکزی تعاون روستایی با همکاری دفتر گیاهان دارویی، بذور مورد نیاز این تعاونی ها و تشکل ها را از طریق هماهنگی با سازمانهای تخصصی تامین و توزیع می نماید.
وی افزود: با واگذاری وظایف تصدی گری حوزه گیاهان دارویی به تعاونی‌ها و تشکل‌های این حوزه و با ایجاد زمینه مشارکت حداکثری در تولید ،فرآوری و بازار گیاهان دارویی منجر به توسعه فعالیت های اقتصادی به خصوص بازرگانی و توسعه سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی،تکمیلی، فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی خواهد شد.
مدیر عامل و رییس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: ایجاد بستر مناسب فعالیت های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی تعاونی‌ها و تشکل‌های تخصصی گیاهان دارویی با تمرکز بر حمایت دولت از تولیدکنندگان و بهره برداران گیاهان دارویی نظیر؛ کمک های فنی و اعتباری،تسهیلات،آموزش و نظایر آن امکان پذیر است.
حسین شیرزاد در زمینه توسعه فعالیت های مرتبط با زنجیره تامین گیاهان دارویی، گفت: در نظر است با همکاری و هماهنگی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نسبت به راه اندازی و استقرار شرکت بازرگانی گیاهان دارویی دارای مزیت استان خراسان رضوی با حضور و مشارکت بخش دولتی و سرمایه گذاری اتحادیه های ملی و استانی بخش کشاورزی ،شرکت ها و موسسات تجاری،بخش خصوصی و ذینفعان گیاهان دارویی اقدام گردد.
این مقام مسئول در پایان افزود: کارگروه ملی ساماندهی بهره برداران به منظور اجرایی شدن برنامه عمل سازمان در حوزه گیاهان دارویی، با حضور نمایندگان سازمان تحقیقات، سازمان حفظ نباتات و سازمان جنگل ها و مراتع آبخیزداری، مجری ملی گیاهان دارویی و معاونت باغبانی وزارت متبوع و سازمان مرکزی تعاون روستایی، تشکیل و فعال می‌گردد.
تعداد مشاهده خبر102 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:4 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal