سخن روز /
مهندس حجتی :
نظام بهره برداری موضوع بسیار مهم و حیاتی برای بخش کشاورزی و کشور است .
1397/07/07
مهندس حجتی در جلسه نظام بهره برداری فاز یک طرح احیاء و توسعه 550 هزار هکتار اراضی استان های خوزستان و ایلام با تاکید بر ضرورت و اهمیت نظام بهره برداری این موضوع را بسیار مهم و حیاتی برای بخش کشاورزی و کشور عنوان نمود و اظهار داشت در طی چند سال اخیر بویژه در دولت یازدهم و دوازدهم سرمایه گذاری بسیار زیادی در حوزه آب و خاک در سطح کشور انجام شد. بجز سه طرح مهم کشور، طرح احیاء و توسعه 550هزار هکتاری اراضی کشاورزی استان و ایلام ، طرح جامع شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی رودخانه مرزی و طرح آبیاری 46000 هکتاری دشت سیستان ، سایر استانها در داخل مزرعه برای آب و خاک سرمایه گذاری زیادی انجام شده است .
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه عنوان کرد : اعتقاد داریم برای حفظ و پایداری منابع آب وخاک کشور و همچنین تکمیل زنجیره های تولید باید نظام های بهره برداری را بسیار جدی گرفت و بر اساس ظرفیت های محیطی ، اجتماعی و اقتصادی مناطق نظام های بهره برداری پایدار تعریف نمود. به همین دلیل این موضوع، برای ما حیاتی است زیرا ما کشاورزی را از منظر زنجیره تولید نگاه می کنیم و بر همین اساس زنجیره تولید را مطرح کرده ایم . وقتی تولید انبوه مطرح می شود با رویکردهای قبلی نمی توان مدیریت کشاورزی کرد بلکه با اتخاذ رویکردهای جدید بویژه توسعه زنجیره تولید (از مزرعه تاسفره )و بهره گیری از تکنولوژیهای نوین ،بخش کشاورزی را مدیریت نمود. دراکثرکشورهای دنیا کشاورزی را از مزرعه تا سفره در قالب الگوهای مختلف نظام های بهره برداری نظیر کشاورزی خانوادگی ، تعاونی ها و... می بینند
وی در پایان تاکید کردند: ما از ایده های جدید برای موضوع بسیار مهم نظام های بهره برداری استقبال می کنیم و در شرکت های تعاونی های تولید هم باید شیوه های جدید مدیریتی با ساختار همگن و مناسب برای مدیریت آب ، خاک و بازرگانی بهره گرفت، سیاست ما این است که تعاونی های تولید مسئولیت زنجیره تولید محصولات کشاورزی را برعهده داشته باشند تا اینکه خدمات پیشین و پسین بخش کشاورزی به خوبی در سطح تعاونی های تولید ارایه شوند.
تعداد مشاهده خبر152 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal