سخن روز /
نظام صنفی صدای راستین و اصیل مطالبات بخش کشاورزی باشد
1397/07/01
بیست و چهارمین جلسه شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی با حضور شیرزاد رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مسلمی نماینده وزارت جهاد کشاورزی، شمس آذر نماینده سازمان نظام مهندسی کشاورزی، رحیمی عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی، عسکری سرپرست دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد، ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و رؤسای هیات مدیره نظام های صنفی کشاورزی استان های کشور در روز 20 شهریور ماه 1397 در سالن جلسات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.
حتماً حرف صنفی بزنید
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مرکزی تعاون روستایی و به نقل از دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در این جلسه گفت: اصناف در هر بخش در سیاستگذاری های کلان آن بخش تاثیر گذار هستند و باید چنین باشد و نظام صنفی صدای راستین و اصیل مطالبات بخش کشاورزی است که می باید صدایشان در جامعه شنیده شود. پس حتماً باید حرف صنفی بزنیم.
دکتر حسین شیرزاد با تاکید بر حل مشکلات بازار کشاورزی از طریق نظام صنفی افزود: بزرگترین رسالت نظام صنفی تبدیل بازارها و مناسبات غیر رسمی بخش کشاورزی به وضعیت رسمی آن است. چرا که غیررسمی بودن بازارهای کشاورزی، دارایی ها، منابع و حتی بازار کار روستاییان، ریشه اصلی مشکلات و ناکارآمدیهای اقتصاد در بعد کلان کشاورزی است.
اگر قرار است موثر واقع شویم...
نماینده وزارت جهاد کشاورزی و معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی در این نشست گفت: اگر قرار است که ما موثر واقع شویم تا بتوانیم مشکلات کشاورز را حل بکنیم، مهمترین نکته این است که نظام های صنفی در قدرت(قدرت تصمیم گیری) نفوذ پیدا کنند. از همین جا تفاوت نظام صنفی با تعاونی مشخص می شود. اینکه نظام های صنفی در نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری و قدرت اداره کشور شراکت کنند. نظام های صنفی در تنظیم گری مقررات بخش کشاورزی موثر هستند و وظیفه بر عهده دارند و برای اینکه در قدرت، حضور و قدرت داشته باشیم، نیازمند برنامه، اطلاعات، مطالعات و صبوری هستیم.
دکتر عبدالرضا مسلمی تصریح کرد: نظام صنفی کشاورزی با اینکه یک دهه از تشکیل آن نمی گذرد به عنوان یک سرمایه اجتماعی مطرح است و بعد از موضوع دفاع از حقوق یا در آمد کشاورز باید نقش و سهم خود را در تولید ملی کشور، افزایش کیفیت تولید محصولات، بهره وری، صرفه جویی وکاهش ضایعات مشخص نماید.
برای نقش آفرینی به نقشه راه نیاز است
رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: تا زمانی که در کانون های قدرت، آدم های مسلط و درست و قوی از کشاورزان نداشته باشیم امکان ندارد که کشاورزان از طریق نظام صنفی به حقوق خود دست یابند.
دکتر کیخا اظهار داشت: برای نقش آفرینی در تصمیم گیری ها بشدت نیاز است که نظام های صنفی، نقشه راه درستی را تدوین کنند. 
وی خطاب به نظام های صنفی تصریح کرد: مدیریت کشاورزی ما سنتی است و نه علمی. نقطه شروع اصلاح در بخش کشاورزی اصناف و تشکل های کشاورزی هستند و دنبال کسی دیگر نگردید و اگر می خواهید صدای شما توسط مسئولین شنیده شود باید نسبت به کلیه مسائل بخش کشاورزی اظهار نظر های کاربردی داشته باشید.
گزارش اقدامات، خواسته های رئیس نظام صنفی از رؤسای استانی
رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور در این جلسه به ارائه گزارش اقدامات و تشکیل جلسات و پیگیری های اخیر نظام صنفی کشاورزی کشور پرداخت.
گزارش های کار گروه نظام صنفی کشاورزی کشور با شرکت مدیریت منابع آب ایران، کارگروه نظام ساماندهی پایش و صدور پروانه فعالیت، بیمه تامین اجتماعی و بیمه محصولات کشاورزی، روند پیگیری اصلاحیه آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی در هیات دولت(تعامل نظام های صنفی با نمایندگان مجلس که تا 28 شهریور ماه در حوزه های انتخابیه خود حاضرند و به منظور کمک در تصویب اصلاحیه آیین نامه)، تفاهمنامه با بانک رسالت برای ارائه خدمات بانکی کم بهره(لزوم تعامل نظام ها در سطح استان و شهرستان با بانک مربوطه)، سه دوره برگزاری جلسات منطقه ای نظام صنفی کشاورزی در استان ها از جمله موارد مورد اشاره بود.
محمد شفیع ملک زاده همچنین در ادامه بر توجه به امر اطلاع رسانی و طرح مشکلات و ارائه راهکارها از سوی نظام های صنفی به نظام صنفی کشاورزی کشور و همچنین رسانه های جمعی، پاسخدهی نظام های صنفی به مکتوبات در زمان مقرر شده، مسائل مالی و حسابرسی نظام های صنفی، برگزاری بموقع مجامع و انتخابات نظام های صنفی تاکید کرد.
تصویب حضور نظام صنفی کشاورزی در جلسات کمیسیون کشاورزی مجلس
با توجه به حضور رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در این جلسه شورا، ضرورت حضور نمایندگان کشاورزان در جلسات کمیسیون مطرح و مقرر شد نمایندگان نظام صنفی کشاورزی در جلسات کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به منظور مشارکت و مشورت در خصوص طرح ها، لوایح قانونی پیش از ارائه در صحن علنی مجلس حضور یابند.
ضرورت ساماندهی برگزاری مجامع نظام های صنفی کشاورزی شهرستانها و استانها
عدم برگزاری به موقع مجامع نظامهای صنفی کشاورزی در تعدادی از استانها و شهرستانهای کشور یکی از مشکلات مطرح شده در این جلسه شورای مرکزی بود و بر این اساس برگزاری این مجامع در زمان قانونی مقرر مورد تأکید قرار گرفت..

تعداد مشاهده خبر194 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:3 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal