سخن روز /
سپهر فعالیت های شبکه تعاون روستائی ما حتی در شرایط سخت امروزی با بازتولید سرمایه اجتماعی و حضور مؤثر در حلقه های پیشین و پسین تولید کشاورزی درخشان و امید بخش است.
1397/06/17
✅ دکتر حسین شیرزاد در مراسم گرامیداشت هفته تعاون، ضمن تبریک روز ملی تعاون به تعاون گران سراسر کشور اظهار داشت: اینجانب به عنوان رئیس سازمان مرکزی تعاون روستائی ایران که میراث -دار حضور 70 ساله در عرصه تعاونی کشور است خرسندی و شادمانی خود را از حضور در جمع دوستان و اهالی جامعه تعاون گران اعلام می دارم .

🔹شبکه ی تعاونی‌های روستائی تحت پوشش این سازمان با حدود 7000 تشکل تعاونی، بیش از 6700 فروشگاه و مرکز عرضه کالاهای روستایی، 7800 جایگاه مواد سوختی و مقادیر معتنابعی ظرفیتهای زیرساختی و تحت پوشش داشتن چهار و نیم میلیون کشاورز و روستایی در بیش از 38000 سکونتگاه روستائی، دارای یکی از پردامنه ترین و متنفذترین حضور در حوزه روستائی ایران است.

🔸این سازمان با نقش آفرینی در دو حوزه‌ی "تشکلها" و "بازرگانی محصولات کشاورزی" به کمک شبکه‌ی متصل به خود، در 3 ماه اخیر توانسته است بیش از 5 میلیون تن محصولات کشاورزی را در قالب خریدهای تضمینی، حمایتی و توافقی در مناطق روستائی، در زنجیره‌های پیشین و پسین کشاورزی مدیریت نماید.

🔹وجود شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاون روستائی در سطح روستاها متضمن تقویت شبکه‌های روستایی کشور بوده و ما مفتخریم که تعداد قابل توجهی از تشکلهای استانی و کشوری را با روش حاکمیت-شرکتی جدید و فعال کردن حوزه های نظارتی آنها ، مورد حمایت راهبردی خود قرار داده و در حدود 38000 روستای کشور نفوذ و سیطره بخش تعاونی را گسترش دهیم.

🔸شبکه تعاونی‌های روستائی با ایجاد فروشگاهای مصرف و مراکز توزیع سوخت و کالا در کنار انبوهی از قریب 13000 سیلو و جایگاه ذخیره و زنجیره‌های سرد ، همچنین واحدهای متعدد صنایع تبدیلی و تکمیلی و بخصوص در حوزه تأمین نهاده ها، بخش مهمی از زنجیره تولیدات کشاورزی را تحت پوشش خود در آورد. این شبکه تعاونی در شرایط سخت امروزی قادر است با کمترین حاشیه سود و بیشترین اثرگذاری در کاهش هزینه‌های تولید و تأمین بهنگام نهاده ها به پایداری تولید در بخش کشاورزی کمک نماید.

🔹امروزه 45 درصد تولید بذر محصولات اساسی و نزدیک به 52 درصد توزیع کود کشور و به میزان 22 درصد خدمات مکانیزاسیون کشاورزی توسط شبکه تعاونی‌های تولید و روستائی انجام میشود لذا سهم این شبکه در سرجمع ارائه خدمات کشاورزی بسیار حائز اهمیت و توجه است.

✅ رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در سخنرانی خود بمناسبت روز تعاون تصریح کرد؛ سپهر فعالیتهای شبکه تعاون روستائی حتی در شرایط سخت امروزی با بازتولید سرمایه اجتماعی بسیار درخشان و امیدبخش بوده و از چشم انداز روشنی بهره می‌برد. تعاونی‌ها نشان داده‌اند که با بازتولید سرمایه اجتماعی در شرایط دشوار می‌توانند سهم به مراتب بیشتری را از بازار بگیرند.

🔸حضور مداخله گر و هدفمند سازمان در تنظیم بازار محصولات کشاورزی قابل توجه بوده و به عنوان مثال با خرید 68 تن زعفران در سال گذشته و فروش بیش از 42 تن از آن (تا این لحظه) در فضای شفاف بورس و به عالیترین شکل ممکن که دارای تبعات مثبت فراوانی همچون تثبیت جایگاه ایران در قیمت گذاری جهانی ، برندینگ محصول و گشایش باب معاملات آتی زعفران در فضای بورس کالا بوده از توفیقات بزرگ سازمان محسوب می‌شود. اساسا" یکی از اهداف مهم سازمان مرکزی تعاون روستایی ، خارج نمودن بازار محصولات کشاورزی از کالبد سنتی و غیررسمی و سوق آن بسمت مکانیزم‌های مدرن بازاررسانی نظیر بورس کالایی بخصوص در مورد محصولات استراتژیک و خاص مانند زعفران است .

🔹تنظیم بازار محصولات کشاورزی ، نیازمند مداخله هدفمند بمیزان 3 الی 6 و نیم درصد بصورت بورسی یا غیربورسی بوده و این اقدام در مورد شیرخام ازطریق خرید حمایتی 3/4 درصدی با نرخ مصوب در مقطع سه ماهه اول سالجاری ، منجر به تعدیل قیمت این محصول شده بطوریکه دیگر نیازی به تداوم این مداخله، احساس نمی‌شود. بازار خرمای خوزستان نیز بواسطه خریدهای حمایتی تا حدود 17% بهبود قیمت داشته و همه‌ی این موفقیت‌ها با المان مؤثر تعاون روستایی رقم خورده است.

🔸دکتر شیرزاد با تأکید بر اینکه سازمان و شبکه تعاون روستایی به عضویت خود در جامعه تعاونیهای کشورافتخار میکند یادآور شد؛ بازتولید سرمایه‌های اجتماعی بدلیل تفوق جامعه دهقانی در مناطق روستایی کشور، بدلیل ساختارهای تاریخی و سنتی، معمولا" دچار چالش بوده ولی تعاون روستایی ایران توانسته در این فضای پرهیاهوو نامساعد، بازتولید سرمایه اجتماعی را با ایجاد اعتماد مجدد به صحنه جامعه روستایی بازگرداند ، درحالیکه با وجود نارسایی‌های ناشی از پسا اقلیم منتج ازخشکسالی‌های 23 سال اخیر ناملایمات بسیار و ساختارهای خشکی و خشکسالی ممتد همچنان بر فضای کشور تحمیل میشود.

❇️ اما نکته مهم اینجاست ؛ همچنانکه نیاکان ما در شرایط سخت و تکنولوژی ابتدایی زمان خود و تنها با ابزار همیاری و معاضدت با پیشینه سامانهای جمعی مانند صحرا، بنه ، حراثه ، حقابه و حتی شیرواره و نظایر آن توانستند در مبارزه با دشواریهای اقلیمی دوام آورده و موفق شوند بنابراین دلیلی وجود ندارد که ما نتوانیم با پیشرفتهای تکنولوژیکی و فعالیتهای تولیدی امروزی بر شرایط کنونی چیره شویم. ما نیز خواهیم توانست با کمک عنصر تعاون و بازتولید سرمایه اجتماعی ازرهگذر نوسازی و بازسازی شبکه تعاون روستایی و گشودن افق های جدید در عرصه فعالیتهای کشاورزی، نویدبخش آینده‌ای تابناک در جامعه تعاونی ایران باشیم. 
تعداد مشاهده خبر213 بار
تصاویر مرتبط

  • ._0

RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal