سخن روز /
تعاملات دفتر ساماندهی صنوف و تشکلهای مردم نهاد با مرکز آمار ایران در موضوع کد گذاری فعالیتهای اقتصادی در بخش کشاورزی و منابع طبیعی
1397/09/14
مرکز آمار ایران مرجع رسمی و نهایی ارائه دهنده آمارهای اقتصادی و اجتماعی و از جمله مشاغل رسمی در کشور بر پایه استانداردهای ملی و بین المللی است و دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد طی ده سال گذشته موضوع شناسایی و طبقه بندی و کدگذاری مشاغل و فعالیتهای اقتصادی بخش کشاورزی برای نخستین بار در کشور را مورد پیگیری قرار داده است و این اقدام، فعالیتی مهم و بنیادی برای هویت بخشی و ساماندهی هم بهره برداران و هم فعالیتهای بخش کشاورزی کشور است. این امر مهم توسط دفتر ساماندهی صنوف و تشکلهای مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی وزارت جهادکشاورزی به انجام رسیده است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و به نقل از دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد، رئیس گروه استانداردسازی مشاغل دفتر ساماندهی صنوف با بیان این مطلب گفت: در موضوع مشاغل بخش کشاورزی و یا به عبارتی شناخته شدن فعالیت های اقتصادی در کنار سایر اصناف کشور، دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد وظیفه شناسایی، کدگذاری و طبقه بندی آنها را در تعامل مستمر با بخش های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی بر عهده داشته است که حاصل آن تاکنون، شناسایی، احصاء و کدگذاری بیش از350 عنوان فعالیت اقتصادی بوده است. 
مهندس سیدناصرالدین حسینی تأکید کرد: تمامی این اقدامات بر اساس آخرین استاندارهای بین المللی که متولی آن در کشور مرکز آمار ایران می باشد به انجام رسیده است و در این راستا طی یکسال و نیم اخیر به منظور به روز رسانی و لحاظ آخرین تغییر و تحولات در استانداردهای ملی و بین المللی در موضوع طبقه بندی و کدگذاری فعالیتهای اقتصادی، سلسله تعاملات و جلسات هماهنگی با مرکز آمار ایران در کار گروه تخصصی مشترک برقرار گردیده است.
وی افزود: هدف از ایجاد تعامل مشترک با مرکز آمار ایران، هماهنگی با آخرین تحولات و تغییرات بر مبنای نسخه های جدید کدگذاری، طبقه بندی و استانداردسازی بین المللی فعالیت های اقتصادی در بخش کشاورزی(مشهور به کُد آیسیک) و تطبیق استانداردهای ملی مشاغل با استانداردهای بین المللی بوده است. وی یکی از اهداف این هماهنگی ها را این چنین عنوان کرد که در نهایت، پروانه فعالیت صادره توسط نظام های صنفی کشاورزی که در ذیل سامانه در دست طراحی نظام صنفی کشاورزی کشور قرار می گیرد با استانداردهای ملی و بین المللی بر مبنای کُد آیسیک همخوانی داشته باشد.
رئیس گروه استانداردسازی مشاغل در پایان گفت: در ادامه این فرآیند و پس از شناسایی، طبقه بندی و کدگذاری "فعالیت" های اقتصادی بخش کشاورزی، طبقه بندی و کدگذاری و تعریف سطوح مهارتی "مشاغل" موجود در هر فعالیت اقتصادی پیگیری خواهد شد. 
 
تعداد مشاهده خبر104 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal