سخن روز /
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جریان سفر به استان خراسان رضوی:
ایجاد صندوق توسعه زعفران یک نیاز اساسی است.
1397/06/19
معاون وزیر و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سفر به استان خراسان رضوی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف شبکه گسترده تعاون روستایی، با برخی مسئولین محلی از جمله استاندار خراسان رضوی دیدار و گفتگو و در نشست خبری با خبرنگاران آخرین وضعیت و فعالیت های این سازمان را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد در دیدار با علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: در سال جاری پیش بینی می شود تولید زعفران کشور به حدود 400 تن برسد اما شرایط جوی و تغییرات آن می تواند بر روی تولید این محصول اثرات مهمی داشته باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه، شرکت‌های تعاونی بهترین بستر برای تعادل بخشی منافع تولید کننده و مصرف کننده محصولات کشاورزی محسوب می شوند افزود : در راستای تأمین مالی شبکه تعاونی‌ها در زنجیره تولید محصولات کشاورزی، راه اندازی صندوق های تخصصی در خراسان رضوی یک ضرورت است.

وی خاطرنشان کرد : نیاز و ضرورت اساسی این محصول ، ایجاد صندوق توسعه زعفران است که می تواند نقش حمایتی خوبی برای پشتیبانی از این محصول و کشاورز داشته باشد و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در این زمینه پیگیری‌های لازم را بعمل خواهد آورد.

دکتر شیرزاد در نشست خبری با اصحاب رسانه نیز ضمن پاسخگویی به سوالات خبرنگاران ، آخرین وضعیت فعالیت‌ها و عملکرد سازمان تحت مدیریت خود را تشریح و اظهار داشت: ما هم اکنون در 9 استان به غیر از استان خراسان رضوی کشت زعفران بمیزان قابل توجه داریم و بیش از 720 هزار خانوار روستایی از این طریق امرار معاش می‌کنند که اکثر این خانوارها ساکن مناطق محروم هستند.

✅ برنامه ریزی دولت برای بهبود معیشت زعفران کاران

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر ورود دولت برای خرید زعفران، علاوه بر اهدافی که در حوزه تنظیم بازار دنبال می‌کند ، دربردارنده رویکرد حمایتی دولت بوده و در واقع انتظار میرود که با ورود به حوزه خرید و بازرگانی زعفران ، بتوان در زمینه بهبود معیشت کشاورزان کم درآمد مؤثر واقع شد.

شیرزاد با تأکید بر اهمیت حرکت بازار زعفران به سمت مدرن شدن، اظهار داشت: به همین علت دولت در این حوزه برای خرید حمایتی و تشکیل بورس زعفران ورود داشته و البته در ابتدای فعالیت این بازار با توجه به اینکه روند آن هنوز مشخص نبود و در حال گذراندن مراحل آزمون و خطا بودیم هنوز مشکلات زیادی وجود داشت اما هم اکنون مجموع تجار سنتی حوزه زعفران به این نتیجه رسیده‌اند که ورود دولت به این حوزه لازم بوده کما اینکه در هیچ جای دنیا تجار به تنهایی تمام زنجیره تولید تا فروش یک محصول را به عهده نمی گیرند.

✅ تامین و توزیع انواع کودهای شیمیایی، ریز مغذی و آلی زیستی در سطح شبکه

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به تامین و توزیع کود به عنوان یکی از وظایف این سازمان، خاطرنشان کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون حدود 114 هزار تن کود اوره از مبادی مجتمع‌های پتروشیمی کشور در سطح شبکه و بر اساس برنامه ابلاغی معاونت زراعت وزارت متبوع تأمین و توزیع شده و در سه ماهه سالجاری مقدار یکهزار و 282 تن انواع کودهای ریزمغذی ، 15 هزار و 906 تن کودهای آلی و زیستی و 925 تن تدارک و توزیع انواع سموم شیمیایی را داشته‌ایم که بیشتر آنها جنبه حمایتی است.

وی با اشاره به وجود برخی نگرانی ها در زمینه توزیع کود در بین کشاورزان تصریح کرد: این کمبود در حال رفع شدن بوده و جای نگرانی وجود ندارد و بطورکلی تهیه و تدارک کود نسبت به سال گذشته مناسب و مورد رضایت کشاورزان بوده است.

✅ دولت مداخله آنچنانی در بازارهای مختلف کشاورزی ندارد.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: همچنین در بازارهای مختلف کشاورزی مداخله دولت بین 3 تا 4 حداکثر حدود 6 و نیم درصد باید باشد و بیش از آن اصلا منطقی نیست در نظر بگیرید که میزان دخالت ما در بازار شیر 3 و نیم درصد بوده است.
وی ادامه داد: سیاست دولت در حوزه خرید محصولات کشاورزی، تنظیم بازار این تولیدات است و به محض اینکه بازار به تعادل لازم برسد دولت از صحنه خارج می شود. شیرزاد افزود: به عنوان مثال هم اکنون خرید تضمینی شیر در کشور متوقف شده است، زیرا این محصول به خوبی در بازار به فروش می رسد و تولید کنندگان مشکلی در این زمینه ندارند.

وی با تاکید بر اینکه اکنون دوره مزیت نسبی در تولیدات کشاورزی سپری شده و نیاز به مزیت‌های رقابتی وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید با بازتولید سرمایه اجتماعی و اقتصادی، توانایی کشاورزان را در جهت افزایش ظرفیت پذیرش تفاوت ها و بهره مندی از منافع پایدار، تقویت کنیم تا بتوانند در بازار کنونی به حیات خود ادامه دهند.
مضافا" اینکه کشور ما 23 سال است از خشکسالی در رنج بوده که 13 سال آن، از نوع خشکسالی حاد و شدید بوده است.
تعداد مشاهده خبر89 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:2 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal