سخن روز /
گذار از بحران «قسمت اول»
گزارشی از فعالیتهای سه ماهه اخیر سازمان مرکزی تعاون روستایی در گفتگو با دکتر حسین شیرزاد
1397/05/16
💥چنانچه بدانیم در نیمه اردیبهشت ماه امسال ، بیش از 1000 واحد تعاونی اعتبار مسئله‌دار (با هزاران شاکی و طلبکار) ، رقمی معادل 67 تن زعفران انبارشده (چیزی در حدود یک سوم زعفران کل دنیا) ، 8000 تن خرمای ذخیره شده ( در آستانه فرارسیدن فصل گرما و رکود بازار مصرف) در کنار موضوعات روزمره و در شرف وقوعی همچون خریدهای حمایتی شیر ، سیب زمینی، گوجه فرنگی و دهها مورد مشابه بصورت بلاتکلیف و مشکل آفرین، فضای ساختمان خسته و کم فروغ سازمان مرکزی تعاون روستایی واقع در خیابان ولیعصر را به محیطی غبارآلود و ناامن تبدیل نموده ، شاید با ما هم رأی شوید که قبول مسئولیت این سازمان در چنان شرایطی ، دل شیر طلب می‌کرده‌است!


🔹آری، واقعیت آنست که این تصویر ، تنها گوشه‌ای گذرا و اسلایدی کوتاه از کل ماجرا و اوج بحرانی است که در بازه سه ماهه ی اخیر گریبانگیر سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بوده ، جاییکه دکتر حسین شیرزاد، با کوله باری از تجارب علمی و عملی متنوع در حوزه‌های مختلف اجرایی، مالی، بنگاهداری و غیره با حکم مورخ 1397/02/17 وزیر جهادکشاورزی ، سکاندار این کشتی طوفان زده شد!


🔸مواجهه با مطالبات رنگارنگ در بخشهای مختلف مردمی ، بازرگانی، شبکه تعاونیها ، بازار مصرف و تولیدکنندگان از یکسو و لزوم آغاز مسیر تحول و بازسازی ساختار و تشکیلات اداری سازمان مرکزی ازسوی دیگر، هم -آیندی و تنش مضاعفی را بر پیکر جوان مدیریت جدید این سازمان تحمیل نموده که قرارگرفتن در آستانه برون-رفت از چنین بحرانی، جای تأمل و بازپویی اساسی دارد.

☑️پروانه بیش از 300 واحد تعاونی اعتبار که فاقد شرایط فنی و مالی لازم برای فعالیت بودند ، ابطال گردیده...


☑️تدارکات و اقدامات لازم برای بازپرداخت مطالبات مردمی توسط مؤسسات تعاونی اعتبار به آخرین مراحل خود رسیده‌است.


☑️بیش از 30 تن از زعفرانهای انبارشده قبلی، با مطمئن ترین شیوه‌های مالی و اعتباری در شفافترین ویترین معاملاتی کشور، یعنی بورس کالای کشاورزی بفروش رسیده و پس از مدتها، ابتکار قیمت گذاری زعفران دنیا بدست ایران افتاد.


☑️بازاررسانی و فروش کل 8000 تن خرمای ذخیره شده در نامناسبترین شرایط زمانی بازهم با روشهای شفاف و کاملا" تخصصی به انجام رسیده‌است.


☑️برای اولین بار ، شیرخام تولیدی با نرخ مصوب از دامداران عزیز خریداری و سرفصل شیرخشک در بازار بورس افتتاح گردید که این هنوز آغاز راهست.


☑️خریدهای حمایتی اقلام متعدد و انواع محصولات بدون کمترین ضرر و زیان با استفاده از بسیج تمامی امکانات کشور اعم از انبارها، سردخانه‌ها و صنایع تبدیلی موجود به انجام رسیده که این دست اقدامات کماکان تداوم دارد.


✅ جزییات مصاحبه انجام شده پیرامون این موضوع در قسمتهای بعدی به عرض مخاطبین محترم خواهد رسید.


تعداد مشاهده خبر203 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:2 :3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal