سخن روز /
وزیر جهاد کشاورزی:
روزی ما در آرزوی آن بودیم که بتوانیم نهال کشت بافتی در داخل کشور تولید کنیم و امروز به تکنولوژی تولید نهال کشت بافتی گردو به صورت علمی و تخصصی دست یافته ایم
1398/04/15
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پات:طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی برای اولین بار در کشور با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، معاون استاندار همدان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در تویسرکان افتتاح شد.
این طرح شامل سه بخش احداث باغ مادری به مساحت 6 هکتار (5 هکتار باغ و یک هکتار خیابان دسترسی و پیرامون)، احداث خزانه تولید نهال گردو به مساحت 5 هکتار و احداث گلخانه تولید نهال گردوی پیوندی به مساحت 3 هکتار (2 هکتار گلخانه و یک هکتار مستحدثات و فواصل گلخانه) می باشد.
بر اساس این گزارش، کل مساحت اجرای طرح معادل 14 هکتار و کل سرمایه گذاری طرح بالغ بر 105 میلیارد ریال بوده و اتحادیه شرکت های تعاونی تولید روستایی استان همدان به عنوان مجری، این طرح را در شهرستان تویسرکان، دهستان میانرود و در روستای مراد آباد اجرا کرده است.
ظرفیت تولید سالانه این طرح 200 هزار اصله نهال گواهی شده گردوی پیوندی، 2 میلیون شاخه پیوندک 25 سانتی متری و 150 هزار پایه نهال گردو می باشد.
ارزش کل تولیدات سالانه پس از رسیدن به حداکثر تولید بالغ بر 130 میلیارد ریال است.
با اجرای این طرح سالانه 25 نفر به طور دائم مشغول به کار خواهند شد و 600 نفرروز اشتغال فصلی ایجاد خواهد شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی پات ،مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز پنج شنبه در سفر به استان همدان و در مراسم بهره برداری از طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی تویسرکان با بیان این که روزی ما در آرزوی آن بودیم که بتوانیم نهال کشت بافتی را داخل کشور تولید کنیم و امروز به تکنولوژی تولید نهال کشت بافتی گردو به صورت علمی و تخصصی آن هم به این عظمت در شهرستان تویسرکان که مهد پرورش گردو است، دست یافته ایم، اظهار کرد: این زنجیره عظیم تولید نهال پیوندی گواهی شده گردو در تویسرکان نگرانی نسل های آینده را در زمینه تولید این محصول اقتصادی برطرف می کند.
وزیر جهاد کشاورزی از همه دست اندرکاران اجرای این طرح به ویژه کشاورزان و اتحادیه تعاونی تولید، قدردانی کرد و با اشاره به پیگیری های نماینده مردم تویسرکان در مجلس در حمایت از بخش کشاورزی و پرداخت غرامت باغداران خسارت دیده از سرمازدگی طی سال های گذشته، اظهار امیدواری کرد: با پیگیری از ستاد حوادث غیر مترقبه و سازمان برنامه و بودجه، خسارت به تعویق افتاده کشاورزان تویسرکانی پرداخت شود.
وی گفت: اجرای طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی تویسرکان با افزایش مقاومت درختان گردو، باغات را از خسارت های آتی مصون می کند.
تعداد مشاهده خبر95 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal