سخن روز /
اعلام برنامه‌های کمی دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی‌ها و تشکل‌ها در سال 98
1398/02/28
به گزارش پات، بیژن جهان پناه مدیرکل دفتر توسعه آموزش و ترویج تعاونی‌ها و تشکل‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان، رئوس مهمترین برنامه‌های کمی این دفتر را برای اقدام در سال 1398 اعلام کرد.

دکترجهان پناه در ارتباط با موضوع برگزاری دوره ها و برنامه‌های آموزشی برای کارکنان، اعضاء و ارکان شبکه تعاونی‌ها و تشکل‌های تحت پوشش در سال جدید اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، اجرای تعداد 68014 نفر/روز (48481 نفر) برنامه آموزشی ویژه ارکان، اعضاء و کارکنان تعاونی‌های روستایی، کشاورزی، زنان و تولید شامل 32068 نفر/روز در سطح تعاونی‌های روستایی و کشاورزی، 30974 نفر/روز جهت تعاونی‌های تولید روستایی و 4972 نفر/روز در شرکت‌های تعاونی روستایی زنان جزء دستور کار سال جاری دفتر قرار گرفته است.
وی دراین زمینه افزود: برنامه‌ریزی لازم به منظور اجرای 16609 نفر/روز برای 5190 نفر برنامه آموزشی ویژه کارکنان ستادی و استانی سازمان به شیوه حضوری، ویدئو کنفرانس، مجازی(الکترونیکی) و بازدید آموزشی نیز در برنامه‌های سال جاری دفتر توسعه آموزش سازمان گنجانده شده است.
این مقام مسئول، پیرامون آموزش و توانمندسازی تعاونی‌های روستایی زنان کشور تصریح کرد: برنامه‌ریزی و اجرای دوره های آموزشی اعضاء، ارکان و کارکنان تعاونی‌های روستایی زنان به تعداد 2711 نفر و 4972 نفر/روز، سازماندهی حضور شرکت‌های تعاونی روستایی زنان در 234 نمایشگاه شهرستانی، استانی و ملی و همچنین توسعه 110 مورد پروژه اشتغالزا در تعاونی‌های زنان از اولویت‌های سازمان در حوزه تعاونی‌های روستایی زنان برای سال 1398 خواهد بود.
جهان پناه ضمن اشاره به برنامه ارزشیابی از تعداد 3621 شرکت و اتحادیه تعاونی‌های روستایی، کشاورزی، زنان و تولید در سال 98 یادآور شد: شاخص‌های فرآیند ارزشیابی در قالب هفت محور شامل؛ رعایت قوانین و مقررات، ساختار مدیریتی، تلاش در جهت توانمندسازی، ایجاد، تأمین و تقویت زیرساخت‌ها، فعالیت‌های فنی، فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی و امتیازات ویژه محرومیت تعریف شده است.
 
مدیر آموزش تعاونی‌ها با پیش‌بینی حضور ناظران دفتر در بیش از 3308 مجمع از مجامع عمومی شرکت‌ها و اتحادیه‌های روستایی، کشاورزی، زنان، اتحادیه‌های استانی و 12 اتحادیه سراسری جهت رعایت قوانین و مقررات و اساسنامه  پیگیری و حل 45 مسئله و مشکل جاری و اولویت دار اتحادیه های سراسری را از رئوس اقدامات نظارتی دفتر در سال پیش رو عنوان کرد.
 
مدیرکل آموزش سازمان مرکزی تعاون روستایی با توجه به سیاست کنونی مدیریت ارشد سازمان در خصوص غربالگری و تعیین تکلیف تعاونی‌ها و تشکل‌های راکد و غیرفعال خاطرنشان کرد: تعیین تکلیف و انحلال 366 شرکت تعاونی شامل 13 شرکت تعاونی روستایی، 202 شرکت تعاونی کشاورزی و 21 شرکت تعاونی روستایی زنان از جمله برنامه های قطعی دفتر برای سال 98 تعیین شده‌است. وی در عین حال تأکید کرد: بررسی، شناسایی و انتخاب 131 عنوان تعاونی و تشکل استانی و یازده نمونه ملی سازمان تعاون روستایی از مجموع کاندیداهای بخش تعاونی و اتحادیه‌های روستایی کشاورزی، زنان، تولید، سهامی زراعی، کشت و صنعت و اتحادیه‌های سراسری، طبق روال سال‌های گذشته توسط دفتر توسعه آموزش انجام خواهد شد.
جهان پناه در راستای توسعه و تشکیل تعاونی‌های جدید محصولی در مناطق و زیر شاخه های مختلف و مورد نیاز تصریح کرد: با شروع سال جدید که از سوی مقام معظم رهبری سال رونق تولید لقب گرفته است، برنامه‌ریزی برای پهنه بندی و انجام فرآیند تشکیل 91 شرکت تعاونی تولید گیاهان دارویی، دانه های روغنی، تعاونی محصولی خاص و پیگیری تشکیل تعداد 37 مورد اتحادیه استانی برای شبکه اتحادیه‌های سراسری باغداران، مرغداران، دامداران، زنبورداران و دام سبک توسط دفتر آموزش آغاز شده است.
مدیرکل دفتر توسعه آموزش تعاونی‌ها و تشکل‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی در پایان ضمن تشریح برنامه ساماندهی و تشکیل 14 اتحادیه هماهنگی نظارت استانی و ساماندهی 17 نمایندگی جهت انجام اقدامات نظارتی در شرکت‌های تعاونی تأکید کرد: جمع آوری داده ها و تبدیل آن به اطلاعات برای 590 نفر کارکنان و 95 نفر از ارکان اتحادیه‌های سراسری همچنین جمع آوری داده ها و تبدیل آن به اطلاعات مربوط به 87 نفر از مدیران عامل اتحادیه‌های استانی بخشی دیگر از فعالیت‌های دفتر در چارچوب طرح جامع مستندسازی شبکه تعاونی‌ها و تشکل‌های تحت پوشش سازمان به حساب خواهد آمد.
 
جهان پناه همچنین بررسی، انتخاب و مستند سازی 109 مورد تعاونی الگو در سطح کشور و پیگیری، تهیه و تدوین برنامه برای 864 شرکت و اتحادیه تعاونی روستایی و کشاورزی را از برنامه‌های راهبردی سال 98 دفتر آموزش سازمان اعلام کرد.
تعداد مشاهده خبر105 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:0 :0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal