سخن روز /
معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:
تولید حدود 30 درصد بذور اصلاح شده گندم و جو کشور توسط تعاونی‌های روستایی و کشاورزی
1398/02/04
در سال زراعی 97-96 از میزان 496 هزارتن بذر اصلاح شده گندم کشور ، بیش از 146 هزارتن آن در شبکه تعاونی‌های تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تکثیر و تولید شده‌است.
روند ارائه تسهیلات و تخصیص یارانه‌های بخش کشاورزی نیازمند تقویت و بازنگری است/استفاده از فناوری تولید بذر هیبرید موجب افزایش 42 درصدی نرخ بازده اقتصادی خواهد شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات) حسین شیرزاد، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن تشریح فعالیت‌های دفتر توسعه خدمات فنی و کشاورزی تعاونی‌ها گفت: بطورکلی تکثیر و تولید بذور اصلاح شده غلات و دانه‌های روغنی در سطح شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی به دو بخش تکثیر و تولید بذور غلات (گندم وجو) و بذور دانه های روغنی تقسیم می‌شود.
وی درباره تکثیر و تولید بذور غلات (گندم وجو) تصریح کرد: سرجمع بذور مورد نیاز کشور اعم از بذور اصلی و خود مصرفی غلات(گندم وجو) بالغ بر یک میلیون و یکصد هزارتن است که از این مقدار با برنامه‌ریزی انجام شده ازسوی کمیته های فنی مرکز و استانها حدود 630 هزارتن بذور اصلاح شده شامل 578 هزارتن گندم و 52 هزارتن بذر جو توسط سه بخش خصوصی، تعاونی و دولتی تحت نظارت کامل مؤسسات تحقیقاتی ذیربط تکثیر و تولید شده و نهایتاً دراختیار کشاورزان قرار داده می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با سهم شبکه تعاونی‌ها در تولید بذر کشور افزود: در سال زراعی(97-96) حدود 146هزار تن بذر گندم و نزدیک به 22هزارتن بذرجو مورد نیاز کشور در شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی تکثیر و تولید گردیده و بنحو مطلوب بین کشاورزان مناطق مختلف توزیع شده است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برنامه و سهمیه تخصیص یافته از سوی کمیته های فنی برای شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی درسال زراعی97-98 را برای بذر گندم معادل 157 هزارتن یعنی حدود 30 درصد برنامه کشوری و برای بذرجو میزان 27 هزارتن معادل 43 و نیم درصد برنامه کشوری اعلام کرد که اقدامات اجرایی مربوط به تکثیر و تولید آن در مراکز و سایت‌های بذری شبکه مذکور به انجام رسیده است.
این مقام مسئول در خصوص بذر دانه‌های روغنی عنوان کرد: هم اکنون ازمقدار 1700 تن برنامه کشوری دانه روغنی سویا حدود 900 تن (معادل 53 درصد آن) توسط شبکه تعاونیهای روستایی و کشاورزی در دو استان گلستان و مازندران تولید می‌شود ضمن اینکه براساس برنامه کشوری تکثیر و تولید بذر کلزا از مجموع 1600تن بذر تولیدی، 850 تن آن توسط این شبکه و از طریق کشت و صنعت شهیدرجایی خوزستان تولید و عرضه می‌گردد.
رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به برنامه کشوری تولید بذر پنبه اعلام کرد: سقف این برنامه معادل 4500تن بوده که مقدار 1000تن آن توسط شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی در استان خراسان رضوی وفارس تکثیر و تولید شده و برنامه کشوری تکثیر و تولید بذر نیز ذرت معادل 13 هزارتن است که از این مقدار معادل 2500تن آن توسط شرکت تعاونی روستایی اولتان اردبیل تکثیر و تولید می‌شود.
دکتر حسین شیرزاد درمورد جزییات بیشتر فعالیت‌های تولید بذر شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شبکه تحت پوشش با 79 سایت فرآوری و بوجاری بذور گندم و جو، 3 سایت فرآوری و تولید بذر دانه های روغنی ، یک سایت تولید بذر ذرت، 2 سایت تولید بذر پنبه، 2 سایت تولید بذر سیب زمینی و یک سایت تولید شلتوک در کشور فعالیت داشته و برای سال زراعی جاری تولید 157 هزار تن بذر گندم و 27 هزار تن بذر جو، 1000 تن کلزا ، 3000 تن سویا ،2500 تن سیب زمینی ، 450 تن شلتوک و500 تن پنبه را در برنامه دارد.
وی درعین حال اظهار امیدواری کرد که در صورت بستر سازی و حمایت همه جانبه در یک برنامه میان مدت ( تا افق 1400)، این سطح از تولید می‌تواند به 200 هزار تن بذر گندم و 45 هزار تن بذر جو، 1200 تن بذر کلزا، 4500 تن بذرسویا، 1000 تن بذر برنج، 5000 تن بذر سیب زمینی،4000 تن بذر ذرت و 300 تن بذر یونجه ارتقاء یابد.
شیرزاد در تجزیه و تحلیل برنامه تولید بذر گندم کشوری در سال زراعی 97-96 (آبی و دیم) یادآور شد: پیش بینی برنامه سال زراعی گذشته معادل 572316 تن بوده که از این مقدار 496555 تن؛ معادل 88 درصد آن محقق گردیده در حالی که این نسبت در شبکه تعاونی‌ها بالغ بر 96 درصد سهمیه تخصیصی و بالاتر از میانگین کشوری آن بوده است.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عمده استانهای تولیدکننده بذور کشاورزی کشور را استانهای اردبیل، خوزستان، فارس، گلستان و همچنین کشت و صنعت های جیرفت و شهید رجایی (دزفول) عنوان کرد.
این مقام مسئول ضمن برشمردن مزایای تولید بذر توسط شبکه تعاونیهای روستایی کشور تأکید کرد: انتخاب تعاونیها به عنوان تولیدکننده بذر، متضمن تغییر نگرش کلی در بحث تولید بذور و تفوق دیدگاه خدمت رسانی بجای درآمدزایی، کاهش چشمگیر هزینه های قابل توجهی همچون سرکشی و بازدید از مزارع، حمل بذر از مزرعه تا سایت بوجاری و... را به دنبال داشته، تولید و توزیع بذر توسط این شبکه و فرآیند جایگزینی بذور خودمصرف کشاورزان با بذور اصلاح شده موجب افزایش کیفی وکمی تولید محصولات و بهبود بهره‌وری و نیل به خودکفایی پایدار خواهد بود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از اظهارات خود با ارائه توضیحاتی پیرامون مسائل و مشکلات تکثیر و تولید بذور اصلاح شده گفت: سازوکارهای حمایتی وزارت متبوع در زمینه پرداخت تسهیلات و تخصیص یارانه ها نیازمند بازنگری و تقویت جدی است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان، پیشنهاداتی را بمنظور رفع مسائل پیش رو ارائه و افزود: پیگیری افزایش سهمیه های تکثیر و تولید بذور اصلاح شده، پیگیری تحقق برنامه های دولت در حمایت از تولیدکنندگان بذور درقالب یارانه و تسهیلات اعتباری و واگذاری 10 درصد باقیمانده برنامه تولید بذر بخش دولتی (شرکت خدمات حمایتی) با اولویت تشکل‌ها می‌تواند راهکار های مفید فایده ای بوده ضمن اینکه توسعه فناوری تولید بذور هیبرید به عنوان یک راهبرد پیشرفته، در کشاورزی دنیا از افزایش میانگین نرخ بازده اقتصادی بمیزان 42 درصد حکایت دارد.
تعداد مشاهده خبر119 بار
تصاویر مرتبط


RatingTitle
:2 :1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal